Z okazji wizyty państwowej na Węgrzech, węgierski dziennik „Magyar Nemzet” opublikował 8 maja artykuł autorstwa przewodniczącego Chin Xi Jinpinga pt. „Wprowadzenie stosunków chińsko-węgierskich na „złoty szlak”.

Xi w artykule zwraca uwagę, że chociaż odległość między Chinami i Węgrami wynosi tysiące kilometrów to przyjaźń między oboma narodami ma bardzo długą historię. W tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Węgrami. W ciągu ostatnich 75 lat Chiny i Węgry podkreślały, że są dobrymi przyjaciółmi, którzy traktują się nawzajem ze szczerością, są dobrymi partnerami współpracy korzystnej dla obu stron i dobrymi przyjaciółmi, którzy uczą się od siebie nawzajem. Obie strony przestrzegają zasad wzajemnego szacunku, równego traktowania i osiągania wzajemnych korzyści, a w ciągle zmieniającej się sytuacji międzynarodowej nie boją się „wiatru i deszczu”, a także siły władzy oraz wkroczyły na właściwą drogę niezależnej, samodzielnej i przyjaznej wymiany z innymi krajami. Obie strony nawiązały wysoki poziom wzajemnego zaufania politycznego, a stosunki dwustronne weszły w najlepszy okres w historii.

Xi Jinping dodaje, że obecnie Chiny i Węgry znajdują się w ważnym okresie swojego rozwoju. Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie uda mi się kontynuować tradycyjną przyjaźń z Węgrami, pogłębić wzajemnie korzystną współpracę, aby wynieść kompleksowe partnerstwo strategiczne między Chinami a Węgrami na nowy poziom – napisał Xi.

Należy nadal promować tradycyjną przyjaźń, konsolidować polityczne podstawy stosunków dwustronnych, zdecydowanie wspierać się nawzajem w podstawowych interesach. Należy wzmacniać połączenie strategii rozwoju, tworzyć nowe punkty pragmatycznej współpracy, aby wzajemnie służyć wysokiej jakości rozwojowi. Będziemy nadal rozszerzać kontakty międzyludzkie i wymianę kulturalną oraz wzmacniać więzi w stosunkach dwustronnych. Będziemy prowadzić współpracę regionalną, podążać we właściwym kierunku w stosunkach Chiny-UE oraz pogłębiać i umacniać współpracę Chiny-kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Powinniśmy intensyfikować wymianę informacji na temat spraw międzynarodowych, aby wspólnie sprostać globalnym wyzwaniom oraz wprowadzić więcej pozytywnej energii w zapewnienie pokoju na świecie i promowanie wspólnego rozwoju. W Nowej Erze i w Nowej Podróży Chiny pragną kontynuować zapisywanie nowych historii przyjaźni z węgierskimi przyjaciółmi i nakleślić nowy rozdział współpracy, aby wspólnie tworzyć pomyślną przyszłość dla obu narodów.

źródło: polish.cri.cn