Sprawdź tę listę chińskich festiwali przed wyjazdem na wakacje. Ponieważ większość świąt w Chinach obchodzona jest według Chińskiego Kalendarza, te daty będą inne w przyszłym roku! Upewnij się zanim zaplanujesz swoje wakacje!

Festiwal Dongzhi: 21 grudnia 2022
Chiński Nowy Rok: 1 lutego 2022
Festiwal Yuan Xiao: 15 lutego 2022 r.
Festiwal Qingming: 5 kwietnia 2022
Święto Pracy: 1 maja 2022 r.
Festiwal Duanwu: 3 czerwca 2022
Festiwal Qixi: 4 sierpnia 2022
Festiwal Głodnych Duchów: 12 sierpnia 2022 r.
Święto Środka Jesieni: 10-12 września 2022
Święto Narodowe Chin: 1 października 2022 r
Festiwal Chongyang: 4 października 2022 r.

Festiwal Dongzhi
Będąc jednym z najbardziej znanych chińskich festiwali 2022, Dongzhi Festival odbywa się co roku w grudniu. Jest to najsłynniejszy festiwal w Chinach i jest również nazywany przesileniem zimowym. Jeśli zastanawiasz się, jaka filozofia stoi za tym festiwalem, z przyjemnością dowiesz się, że opiera się on na równowadze i harmonii w kosmosie. Po wielkim świętowaniu tego festiwalu dni wypełnią się dłuższymi godzinami dnia. Dziś ludzie w Chinach świętują ten festiwal, odwiedzając się nawzajem i przygotowując pyszne dania, takie jak Tangyuan, który jest zrobiony z mąki ryżowej. Tangyuan to pyszne, wielokolorowe danie, którego musisz spróbować podczas wakacji!

Chiński Nowy Rok Festiwal
Znany również jako Chiński Festiwal Wiosny, jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych chińskich festiwali z historią ponad 4000 lat i tego dnia poznasz chińskie tradycje noworoczne. Większość ludzi cieszy się tym festiwalem przez 7 dni, a świętowanie trwa ponad 2 tygodnie, zaczynając od wigilii festiwalu. Święto chińskiego Nowego Roku obchodzone jest zgodnie z kalendarzem księżycowym, czyli pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego.

Festiwal Yuan Xiao
Nazywany również tradycyjnym chińskim festiwalem latarni w Chinach, festiwal Yuan Xiao odbywa się 15 dnia po Święcie Wiosny. Oznacza kontynuację i zakończenie obchodów Nowego Roku. Spośród wszystkich festiwali w Chinach, ten festiwal polega na podziwianiu nocą pięknych lampionów o różnych kształtach i rozmiarach. Pokazy lampionów przyciągają ludzi z całego świata, aby byli świadkami niesamowitych wzorów i kolorów. W tym dniu spożywa się również tradycyjne chińskie danie zwane Tangyuan.

Festiwal Qingming
Festiwal Qingming, znany również jako Dzień Zamiatania Grobów, jest jednym z najważniejszych chińskich festiwali, ponieważ ludzie przygotowują się do składania ofiar w tym dniu. Han, podobnie jak mniejszości etniczne, przynoszą ofiary, aby ofiarować swoich przodków i zamiatać groby bliskich, którzy odeszli z tego świata. Jest to bardzo podobne do Dnia Zadusznego obchodzonego przez chrześcijan w Indiach 2 listopada każdego roku.

Dzień pracy
May Day, czyli Międzynarodowy Dzień Pracownika, to międzynarodowe święto obchodzone w ponad 80 krajach na całym świecie. W grudniu 1949 r. Centralna Rada Rządu Ludowego formalnie wyznaczyła 1 maja na chińskie Święto Pracy. Ludzie świętują ten dzień, korzystając z różnych form rozrywki, które odbywają się w teatrach, na placach publicznych lub w parkach. Wieczorami agencje rządowe na wszystkich szczeblach organizują przyjęcia i zapraszają modelowych robotników do korzystania z programów.

Festiwal Duanwu
To kolejny ze starożytnych chińskich festiwali, który przyciąga miliony ludzi. Znany również jako festiwal Smoczych Łodzi w Chinach, ludzie świętują, spotykając się, aby wziąć udział lub obejrzeć wyścigi smoczych łodzi, szczególnie na południowych obszarach Chin. Inną ważną częścią festiwalu Duanwu jest jedzenie Zong Zi, czyli kleistego ryżu owiniętego w liście trzciny, którego koniecznie trzeba spróbować.

Festiwal Qixi
To festiwal, na którym dziewczęta pokazują swoje prace artystyczne, rękodzieła i modlą się o dobrego męża, podczas gdy chłopcy z drugiej strony wysyłają kwiaty dziewczętom. Młode pary często wychodzą na zakupy, aby uczcić ten dzień, ponieważ Qixi Festival to tradycyjne święto, które niedawno zostało nazwane „Walentynkami w Chinach”. To dzień zabawy dla młodych ludzi.

Festiwal Głodnych Duchów
To jeden z najważniejszych festiwali w chińskim kalendarzu festiwalowym. Chińczycy mają specjalne zwyczaje dotyczące zmarłych i ich duchów, zwłaszcza tych, które mają tysiące lat. Jest to część słynnej religii ludowej w Chinach zwanej taoizmem, w której miejscowi wierzą, że w siódmym miesiącu kalendarza księżycowego wymagane są specjalne środki ostrożności i ceremonie dla zmarłych przodków. Święto Głodnych Duchów w Chinach, obchodzone 15 dnia siódmego miesiąca księżycowego, jest tylko jednym z wielu tradycyjnych świąt obchodzonych tutaj, aby czcić przodków.

Święto Środka Jesieni
To jeden z 3 najważniejszych chińskich festiwali. Święto Środka Jesieni to tradycyjne święto wywodzące się z kultu księżyca i symbolizujące żniwa i spotkanie rodzinne. Tradycyjnie to święto obchodzone jest z rodziną, podobnie jak Święto Dziękczynienia. Podobnie jak w przypadku Święta Wiosny, członkowie rodziny spotykają się w tym dniu i cieszą się widokiem księżyca w pełni, który jest pomyślnym symbolem szczęścia i harmonii oraz ucztują na pysznych ciasteczkach księżycowych.

Święto Narodowe Chin
Święto Narodowe świętuje powstanie Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku i jest niewątpliwie jednym z najważniejszych świąt w Chinach. Jest obchodzony w całych Chinach kontynentalnych, Makau i Hongkongu z wieloma różnymi wydarzeniami, takimi jak koncerty i fajerwerki organizowane przez rząd.

Festiwal Chongyang
Ten festiwal jest również znany jako Podwójny Dziewiąty Festiwal. Podczas festiwalu Chongyang ludzie świętują pijąc wino Chryzantemy i jedząc ciasto Chongyang. W niektórych częściach kraju ludzie wspinają się po górach lub podróżują do miejsc, w których można podziwiać chryzantemy i jest to rzeczywiście duży festiwal, który obchodzony jest z wielką pompą.