Każdego roku kryte i odkryte chińskie ośrodki narciarskie przyjmują rekordową liczbę odwiedzających, zarówno w mroźnych prowincjach północno-wschodnich, jak i na znacznie cieplejszym południu. „Ośrodki nie mogą być budowane wystarczająco szybko, a zapotrzebowanie na łóżka i instruktorów nie może zostać zaspokojone”, wyjaśnia Litao Zhang, dyrektor generalny Fulong Four Seasons w Chongli, gdzie niedawno otwarto nowy ośrodek, którego koszt wyniósł 4,3 miliarda euro.
W Chinach znajduje się największy na świecie kryty stok narciarski, który ma powierzchnię 800 000 metrów kwadratowych – około jedna czwarta wszystkich wizyt narciarzy w Chinach odbywa się na zamkniętych terenach narciarskich. Oprócz tego Chiny zamierzają mieć do 2030 roku 1000 ośrodków narciarskich. Oczekuje się, że do 2025 r. liczba osób uczestniczących w sportach na lodzie i śniegu przekroczy 50 milionów, zgodnie z planem rozwoju sportów na lodzie i śniegu na lata 2016-25 opublikowanym przez Centralę rząd.
Teraz, gdy Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang dobiegły końca, nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość do 2022 roku, kiedy gospodarze, Chiny, przeżywają boom sportów zimowych. Chiny chcą stać się jednym z najlepszych miejsc do jazdy na nartach w Azji wraz z Japonią i Koreą Południową, ale teraz naprawdę mają zamiar umieścić się na mapie, mając do końca roku 700 ośrodków narciarskich – to więcej niż w całym Europa.
Chiński rząd prowadzi prawdziwy nacisk na narciarstwo i snowboard, twierdząc, że chce, aby 300 milionów obywateli zaczęło uprawiać sporty zimowe i poprawić zdobywanie medali. Kraj ma na celu zbudowanie kolejnych 300 ośrodków narciarskich, które podniosą liczbę do 1000 do czasu rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w lutym 2022 r. w Pekinie i Chongli.
Największy i jak na razie najlepszy ośrodek narciarski w Chinach znajduje się na górze Yabuli Sun w Heilongjiang. Opady śniegu są obfite, a jedną z jego głównych atrakcji jest alpejska trasa narciarska, która jest najdłuższa, a niektórzy twierdzą, że najbardziej ekscytująca w całej Azji. Oprócz jazdy na nartach goście mogą również spróbować jazdy na snowboardzie, łyżwach i saneczkarstwie na jednym z najdłuższych na świecie torów saneczkowych.
Beidahu, położone w prowincji Jilin, składa się z dwóch gór i doliny pomiędzy nimi. Obszar ten był gospodarzem Azjatyckich Igrzysk Zimowych 2007, a teren jest szczególnie trudny. Trasy są świetną zabawą dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy, ale nie są odpowiednie dla początkujących lub nauki jazdy na nartach lub snowboardzie.
Przyszły okręg narciarski olimpijski składa się z czterech ośrodków narciarskich – Wanlong, Saibei, Duolemeidi i Chongli. Z pięknymi wysokimi szczytami krajobraz ma duży potencjał, ale krytycy szybko zauważyli, że nie ma wystarczającej ilości śniegu, aby uprawiać sporty zimowe. Chongli dostaje niewiele śniegu (20-70 cm rocznie) w porównaniu z 11-metrowymi opadami śniegu w Whistler w Kanadzie, gdzie w 2010 roku odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ośrodki narciarskie są popularne ze względu na dostępność lokalizacji – to tylko trzy godziny jazdy od Pekinu, a linia szybkiej kolei jest obecnie w budowie, aby przewieźć sportowców i gości ze stolicy w zaledwie 45 minut.
Chiny mają rozwijającą się międzynarodową scenę narciarską, na którą warto zwrócić uwagę – zdecydowanie warto ją odwiedzić przed podwyżką cen w 2022 roku.