Nurkowanie jest w Chinach dość nowe, a większość miejsc jest prawie nietknięta, więc ciesząc się olśniewającymi rafami, możesz także rozkoszować się dreszczem odkrywania niezbadanego terytorium.

Fragment Wielkiego Muru Chińskiego faktycznie rozciąga się poniżej poziomu morza – i możesz nad nim zanurkować!

W najbardziej wysuniętej na południe części Chin leży wyspa Hainan. Sanya jest najbardziej znanym nadmorskim miastem turystycznym, a także ważnym portem kulturalnym i handlu zagranicznego. Ma tropikalny nadmorski klimat monsunowy z ciepłą pogodą przez cały rok, co czyni go idealnym miejscem na wakacje na plaży i wakacje z nurkowaniem.

Sanya jest bardzo popularna wśród płetwonurków ze względu na dobrą widoczność, ciepłą wodę oraz obfite życie koralowe i morskie. Średnia temperatura wody to 28 stopni Celsjusza, a głębokości nurkowań wahają się od 4 do 18 metrów. Widoczność zmienia się w zależności od pory roku – najlepszy czas na nurkowanie w tym rejonie to okres od kwietnia do października. Nurkowie mogą spodziewać się zobaczenia homarów, jeżowców, krabów pustelników i rozgwiazd.

Cały obszar jest otoczony rafami koralowymi, które są chronione w ramach Rezerwatu Przyrody Naturalnej Rafy Koralowej Hainan Sanya. Rezerwat obejmuje również dwa inne obszary rafowe – zatokę Yalong oraz wyspy Xi Mao i Dong Mao w zatoce Sanya. Mówi się, że Yalong Bay i Dadonghai mają najlepsze miejsca do nurkowania w okolicy, a Baifu Bay i Sun Bay to najpopularniejsze miejsca, do których można dotrzeć łodzią.

Nurkowanie z Pak Sha Wan w Hongkongu jest dobre, ale może się różnić w zależności od warunków pogodowych. Jednak w dobrych warunkach widoczność może sięgać 20 metrów, przy temperaturze wody dochodzącej do 30 stopni Celsjusza. W tym regionie jest około 15 miejsc do nurkowania, od płytkich obszarów treningowych po ładne rafy koralowe. Rząd chroni wiele obszarów Hongkongu, z wyznaczonymi rezerwatami morskimi do ochrony zarówno życia morskiego, jak i ogromnej ilości zdrowych twardych koralowców. Makro nurkowanie na Sharp Island (szczególnie w nocy) jest bardzo dobre i obejmuje szeroką gamę gatunków, takich jak ryby liściaste, żaby, ośmiornice, koniki morskie, bezkręgowce i skorupiaki, a także wszystkie tropikalne ryby rafowe.

Wielki Mur Chiński ma również zatopioną sekcję, w której można nurkować. W 1981 r. rząd chiński zalał obszar Wielkiego Muru w odpowiedzi na niedobory wody. Leży pod wodą na głębokości 5-35 metrów. Widoczność zwykle nie jest świetna, ale nurkowie mogą znaleźć krewetki i podążać za nimi. Sprawdź film na YouTube w linkach!

Chiny niedawno zmodernizowały swoje krajowe systemy lotnicze, kolejowe i drogowe, aby sprostać wzrostowi turystyki. Oznacza to, że nastąpiła znaczna poprawa w zakresie łatwości i kosztów podróży krajowych w całym kraju. Chiny są teraz połączone wewnętrznie przez kilka krajowych linii lotniczych – nowe samoloty Boeinga, McDonnell Douglas i Airbusa są używane na większości lotów w kraju. Wszystkie większe miasta mają lotniska, a międzynarodowe lotnisko Phoenix w Sanya jest ruchliwym lotniskiem.

Stare chińskie systemy kolejowe zostały zastąpione w większości obszarów. Podróżni mogą odbywać dalekie lub krótkie podróże między miastami. Podróżni powinni pamiętać, że pociągi w Chinach są wyjątkowo punktualne, więc osobista terminowość jest ważna podczas podróży. Taksówki i rowery to inne dobre opcje transportu w miastach.

Red Coral Water Sports Center w Sanya, na Hainan, jest operatorem nurkowym PADI oferującym pełną gamę kursów certyfikacyjnych od początkujących wzwyż. Wycieczki nurkowe z przewodnikiem odbywają się codziennie przez cały rok. Dostępne jest nurkowanie z rurką, nurkowanie z brzegu i nurkowanie z łodzi, a także inne sporty wodne, takie jak narty wodne, parasailing, pływanie łódką i wiosłowanie na desce.

Mandarin Divers z siedzibą w Hongkongu oferują pełną gamę szkoleń nurkowych na poziomie rekreacyjnym, technicznym i instruktorskim poprzez PADI, IANTD i RAID. Mogą uczyć w języku angielskim, mandaryńskim, kantońskim, hiszpańskim, holenderskim, francuskim, niemieckim i japońskim – ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Wyjazdy nurkowe, lokalne i zagraniczne, oferowane są zarówno dla nurków rekreacyjnych, jak i technicznych, a lokalne nurkowania nocne odbywają się co dwa tygodnie. Mandarin Divers posiadają w pełni zaopatrzony sklep detaliczny oraz zaplecze serwisowe sprzętu. Mają trzy łodzie nurkowe – dwa duże i przestronne zaprojektowane na zamówienie krążowniki (63 i 45 stóp) oraz mniejszą 20-metrową łódź motorową. Wszystkie statki wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt bezpieczeństwa i łączności.