Większość turystów chce tylko zobaczyć Wielki Mur i Zakazane w Pekinie, spacerować wzdłuż Bundu w Szanghaju lub zobacz Terakotowych Wojowników w Xi’anie. Może zdecydują się na wizytę w Kantonie lub na rejs po Jangcy. Ale Chiny oferują tak dużo więcej niż tylko te miejsca.

W Chinach jest wiele, wiele zabytków, miast, są tam piękne świątynie i rozległe pola ryżowe, cudowne wodospady. Wśród setek niesamowitych widoków pamiętajcie by zobaczyć chociaż te, jeśli macie dość czasu:

Mury miejskie Xi’an
Setki lat temu Chińczycy zbudowali potężne kamienne mury wokół swoich miast, aby bronić ich przed najeźdźcami. Xi’an nie był wyjątkiem. Mury tego miasta przetrwały do ​​dziś i są uważane za jedne z najlepiej zachowanych w Chinach. Ściana ma 12 metrów (40 stóp) wysokości i około 15 metrów (50 stóp) szerokości na dole, zwężając się do 12 metrów (40 stóp) u góry. Chodzenie po tej ścianie to obowiązkowa pozycja dla odwiedzających tę starożytną stolicę Chin.

Trzy Pagody
Położone około mili na północny zachód od starożytnego miasta Dali w południowych Chinach, Trzy Pagody są jedną z najlepiej zachowanych budowli buddyjskich w Chinach, która przetrwała kilka katastrof spowodowanych przez człowieka i naturalnych. Środkowa pagoda, zbudowana w latach 824-840 ne przez króla Quan Fengyou, ma wysokość 69,6 metra (227 stóp) i jest jedną z najwyższych pagód w Chinach. Pozostałe dwie pagody zostały zbudowane około wieku później.

Narodowy Park Leśny Zhangjiajie
Założony w 1982 r. Narodowy Park Leśny Zhangjiajie jest pierwszym narodowym parkiem leśnym w Chinach i jest częścią Wulingyuan Scenic Areas. Dzięki czystym strumieniom, dziwnie wyglądającym szczytom, dzikiej faunie i obfitej subtropikalnej roślinności park jest przez cały rok magnesem dla odwiedzających. Najważniejsze atrakcje to strumień Golden Whip, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć ryby pływające w krystalicznie czystej wodzie.

Kamienny Las, lub po chińsku Shilin, to zestaw formacji krasowych w południowo-zachodnich Chinach. Kamienie wystają z ziemi podobnie jak stalagmit w jaskini. Uważa się, że te kamienie mają 270 milionów lat. Obszar ten był dnem oceanu, a przepływ wody tworzył majestatyczne szczyty. Kamienny las odwiedza rocznie ponad 2 miliony osób.

Stare Miasto w Lijiang
Stare Miasto w Lijiang jest jednym z największych magnesów turystycznych prowincji Yunnan, przyciągającym turystów, którzy chcą spróbować życia na obszarze mniejszości. Kubilaj-chan był pierwszym cesarzem, który mieszkał w tym 800-letnim mieście, które jest związane z kulturą mniejszości Naxi. Prawie 350 mostów przecina kanały, które wiją się przez miasto, co jest dobrym miejscem do zobaczenia kolorowej architektury Naxi i mieszkańców ubranych w tubylcze stroje.

Podróżnicy, którzy widzieli Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka, wiedzą już, jak malownicze są góry Wudang, położone w północno-zachodniej prowincji Hubei. Poza tym, że są malownicze, góry Wudang są najświętszym taoistycznym pasmem górskim w Chinach. Tam podróżnicy znajdą kompleksy świątynne, w tym pałacową świątynię Nanyan, uważaną za najbardziej spektakularną z 36 świątyń na Wudangshan, ponieważ jest zbudowana ze skały z klifu za nią.

Zhouzhuang
Zhouzhuang to jedno z najbardziej znanych miast wodnych w Chinach. Często określane jako „Wenecja Wschodu”, miasto jest poprzecinane rzekami i strumieniami, wzdłuż których znajdują się starożytne domy. Położony mniej niż 32 km (20 mil) od Suzhou we wschodnich Chinach, Zhouzhuang słynie z bliźniaczych mostów, Shide i Yongan, które są symbolami miasta. Rejs łodzią to dobry sposób na zwiedzenie miasta.

Góra Tai w prowincji Shandong jest jedną z pięciu świętych gór w Chinach. Wspinaczka na Taishan („shan” to po mandaryńsku góra) była jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobił nowy cesarz; podobno wspięło się 72 cesarzy. Pozostawili po sobie wielkie świątynie, tablice z inskrypcjami i inne zabytki kultury. Podróżnicy o imperialnych skłonnościach będą chcieli wspiąć się na wschodnią trasę liczącą 6000 stopni, ponieważ tak właśnie zrobili cesarze.

Tiger Leaping Gorge znajduje się nad rzeką Jangcy w południowo-zachodnich Chinach. Kanion o długości około 15 km (9 mil) przechodzi przez szereg kaskad otoczonych po obu stronach górami, które gwałtownie wznoszą się na 3000 metrów (10 000 stóp) nad rzekę. Uważa się, że jest to najgłębszy kanion na świecie – w zależności od stosowanych kryteriów. Szlak turystyczny przez wąwóz jest jednym z najbardziej dostępnych i satysfakcjonujących w Chinach, z dramatyczną scenerią. Wędrówki nie należy jednak lekceważyć. Nawet dla osób w dobrej kondycji fizycznej jest to trening i z pewnością może zniszczyć kolana. Noclegi po drodze znajdują się w pensjonatach, więc wędrowcy nie będą potrzebować namiotu.

Ogrody i kanały Suzhou
Suzhou to malownicze miasto położone nad Canale Grande, około 65 km (40 mil) od Szanghaju. Słynie z jedwabiu, kanałów biegnących przez miasto oraz klasycznych ogrodów ze stawami rybnymi i skalniakami. Suzhou ma około 80 klasycznych ogrodów; Ogród Pokornego Zarządcy należy do najbardziej znanych. Rejs łodzią po kanałach to dobry sposób na poznanie wykwintności Suzhou.

Podróżujący wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku z pewnością będą chcieli zatrzymać się w Dunhuang na wizytę w jaskiniach Mogao, które są reprezentatywne dla wczesnej buddyjskiej sztuki jaskiniowej. W przeciwieństwie do jaskiń Yungang, w których na zboczach wzgórz wyrzeźbiono Buddy, w Grotach Mogao znajdują się głównie malowidła ścienne namalowane na ścianach jaskini. Niektóre obrazy pochodzą z IV wieku. Kiedyś istniało ponad 1000 świątyń jaskiniowych.

Tarasy ryżowe Longji lub Dragon’s Backbone zostały zbudowane ponad 500 lat temu za czasów dynastii Ming. Pola tarasowe znajdują się w Longsheng około dwóch godzin jazdy od Guilin. Z daleka, w okresie wegetacji, te kręte tarasy wyglądają jak zielone tkane kable ułożone na zboczach wzgórz, zaczynające się na brzegu rzeki i kończące w pobliżu szczytu góry. Odwiedzający mogą wędrować po polach i wioskach, witając się i witając przez konie, świnie, kurczaki i ciężko pracujących mieszkańców.

Letni Pałac
Położony w północno-zachodnim Pekinie Pałac Letni był niegdyś placem zabaw dla chińskich rodzin cesarskich, które chciały uciec przed letnim upałem Pekinu. Został zbudowany w 1750 roku, ale został zniszczony sto lat później, kiedy Francuzi i Brytyjczycy najechali Pekin. Jego przywrócenie nie było pozbawione kontrowersji, ponieważ cesarzowa Cixi zdefraudowała fundusze z marynarki wojennej na budowę Marmurowej Łodzi, która tak naprawdę nie jest marmurem, ale drewnem pomalowanym tak, by wyglądało jak marmur.

Rzeka Jangcy płynie wzdłuż niektórych z najciekawszych i najbardziej znanych miejsc w Chinach, w tym wspaniałych Trzech Przełomów. Podczas rejsu po rzece Jangcy podróżni będą podróżować przez niektóre z najpiękniejszych krajobrazów tego ogromnego kraju, a także mogą mieć możliwość skorzystania z wycieczek brzegowych do różnych interesujących miejsc. Rzeka Jangcy jest także domem dla wielu zagrożonych gatunków tego kraju, w tym aligatora chińskiego i delfina rzecznego.

Wiszący Klasztor
Umieszczony niepewnie w połowie wysokości klifu, około 75 metrów (246 stóp) nad ziemią, Wiszący Klasztor jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków w Chinach. Ten niezwykły klasztor, składający się z kompleksu 40 pokoi połączonych ze sobą korytarzami i chodnikami w powietrzu, wydaje się być przyklejony do boku czystej przepaści. Pierwotny klasztor został zbudowany w V wieku i był wielokrotnie naprawiany i rozbudowywany w ciągu swojej długiej historii.

Jaskinia Trzcinowego Fletu
Jaskinia Trzcinowego Fletu, znana jako „Pałac Sztuk Naturalnych”, znajduje się w północno-zachodniej części Guilin w południowych Chinach. Według legendy Jaskinia Trzcinowego Fletu ma swoją nazwę, ponieważ ludzie wierzyli, że trzcinę przy ujściu jaskini można przerobić na flety. Wapienna jaskinia oferuje majestatyczną bajkową krainę stalaktytów, stalagmitów, kamiennych filarów, kamiennych zasłon, ptaków, roślin i zwierząt w fantastycznych kształtach i kolorach.

Jaskinie lub groty Yungang w Datong są jednym z najlepszych przykładów wczesnej buddyjskiej sztuki jaskiniowej. Tutaj mnisi wyrzeźbili ponad 51 000 posągów o rozmiarach od kilku cali do kilkudziesięciu stóp na zboczu wzgórza. Prace nad rzeźbieniami w 252 grotach miały miejsce w V i VI wieku. Jeśli to możliwe, odwiedzający zalecają przyjazd poza sezonem, kiedy jest mniej zatłoczonych.

Zachodnie Jezioro
Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić Hangzhou, stolicę prowincji Zhejiang, jest zobaczenie West Lake, dużego słodkowodnego jeziora, które jest symbolem tego miasta we wschodnich Chinach. Na jeziorze, które rzadko jest głębsze niż półtora metra, znajdują się zalesione, sztuczne wyspy ze świątyniami i pagodami. Jezioro Zachodnie, uważane za jedno z najpiękniejszych jezior w Chinach, podzielone jest na mniejsze jeziora. Kiedyś był to cesarski odwrót.

Jiuzhaigou, położone w południowo-zachodnich Chinach, jest rezerwatem przyrody oficjalnie znanym jako Jiuzhai Valley w języku angielskim. Park narodowy został opisany jako bajkowa kraina ze względu na wiele wodospadów; pokryte śniegiem góry krasowe i 108 niebieskich, turkusowych i zielonych jezior, które są tak krystalicznie czyste, że można zobaczyć dno. Jest to również siedlisko pand wielkich, choć szanse na ich zobaczenie są niewielkie ze względu na wielkość parku i liczbę turystów.

Groty Longmen
Groty Longmen są gęsto rozsiane wzdłuż gór Xiangshan i Longmenshan we wschodnio-środkowej części Chin. Budowa grot rozpoczęła się w 493 roku. W jaskiniach znajduje się ponad 2100 nisz, ponad 100 000 buddyjskich posągów, około 40 pagód oraz 3600 tablic i stel. Wysoki na 17 metrów (56 stóp) posąg Vairocany w świątyni Fengxian jest najbardziej reprezentatywnym skarbem.

Panorama Pudong
Pudong to dzielnica Szanghaju po wschodniej stronie rzeki Huangpu, która stała się centrum finansowym i handlowym Chin. Linia lśniących drapaczy chmur wznosi się na ziemi zaledwie 20 lat temu. Wieżowce obejmują symboliczny Oriental Pearl Tower, Shanghai World Financial Center, Jin Mao Building i Shanghai Tower ukończony w 2014 roku.

Tarasy Ryżowe Hani znajdują się na południowych zboczach góry Ailao w Yuanyang i są uprawiane od ponad 1000 lat. Te tarasy ryżowe, wyrzeźbione ręcznie przez lud Hani, zmieniły jałowe zbocze wzgórza w bujny, subtropikalny raj. Woda jest oszczędzana w lasach na wzgórzach i kierowana na tarasy do nawadniania. Tarasy ryżowe są zalewane od grudnia do marca, prezentując podróżnikom spektakularny widok.

Wielki Budda z Leshan
Na górze Emei znajduje się pierwsza świątynia buddyjska w Chinach, zbudowana w I wieku. Ale najbardziej niezwykłym z Emeishan Buddhas jest Wielki Budda Leshan, który został wyrzeźbiony w zboczu wzgórza w VIII wieku. Posąg ma wysokość około 71 metrów (233 stóp) i ma trzy metrowe (11 stóp) palce na każdej z ogromnych spoczywających dłoni. Wielki Budda sprawił, że wzburzone rzeki stały się bardziej żeglowne, ponieważ kamienne resztki posągu zostały wrzucone do wody.

Góra Huang
Góra Huang, jedno z głównych miejsc turystycznych w Chinach, to pasmo górskie we wschodnich Chinach, znane również jako Huangshan („Żółta Góra”). Obszar ten jest dobrze znany ze swojej scenerii, zachodów słońca, osobliwie ukształtowanych granitowych szczytów i widoków chmur z góry. Często spowite mgłą, wiele szczytów wydaje się unosić na chmurach i ma bardzo fantazyjne nazwy, takie jak 18 Arhatów czczących Morze Południowe, Szczyt Kwiatu Lotosu, Niebiańska Stolica i Pędzel. W starożytności w zboczu pasma górskiego wyrzeźbiono prawie 60 000 kamiennych stopni. Obecnie istnieją również kolejki linowe, którymi turyści mogą wjechać bezpośrednio z bazy na jeden ze szczytów.

Rejs po rzece Li z Guilin do Yangshuo jest punktem kulminacyjnym każdej podróży do północno-wschodniej prowincji Guangxi. Z zapierającą dech w piersiach scenerią i smakiem życia z dala od betonowej metropolii, sceneria wzdłuż rzeki Li jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Chinach. Pokryte mgłą góry krasowe usiane są krajobrazem, dodając aury spokoju. Tradycyjne łodzie rybackie płyną po rzece, wykorzystując kormorany do połowu ryb. Najlepszym sposobem na podziwianie scenerii jest przejażdżka łodzią między Guilin i Yangshuo; ponieważ teren jest płaski, wielu podróżników lubi wracać na rowerze.

Ta potężna armia wojowników i koni z terakoty, znaleziona w trzech podziemiach, jest jednym z najsłynniejszych znalezisk archeologicznych na świecie. Jest to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Xi’an i jedna z najpopularniejszych w całych Chinach. 8000 realistycznych wojowników z terakoty i około 130 rydwanów w ciszy czuwało nad duszą pierwszego chińskiego unifikatora od ponad dwóch tysiącleci. Chociaż broń została skradziona, a kolorystyka znacznie wyblakła, ich istnienie i fakt, że nie ma dwóch identycznych twarzy żołnierzy, świadczy o ilości pracy i umiejętności związanych z ich budową.

Port Wiktorii
Victoria Harbour to jeden z najgłębszych portów kontenerowych na świecie. Zatoka oferuje wspaniałe widoki na drapacze chmur na wyspie Hongkong z jednej strony i linię brzegową Tsim Sha Tsui z drugiej. Jest to również jeden z najbardziej ruchliwych portów na świecie, z setkami promów, dżonków i łodzi motorowych kursujących w górę iw dół brzegu. Każdej nocy wiele drapaczy chmur po obu stronach Portu Wiktorii rozświetla się podczas zsynchronizowanego pokazu, znanego jako jeden z największych stałych festiwali światła i dźwięku na świecie. Jednym z najlepszych sposobów na zobaczenie portu jest wycieczka promem Star Ferry.

Zbudowane na początku XV wieku Zakazane Miasto służyło jako dom dla cesarzy z dynastii Ming i Qing aż do abdykacji ostatniego cesarza Chin Puyi w 1912 roku. Jest to otoczony murem kompleks otoczony fosą, która jest największą na świecie kompleks pałacowy. Legenda głosi, że w 980 budynkach znajduje się 9999 pokoi, choć rzeczywista liczba jest o około tysiąc mniejsza. Jest to bezsprzecznie najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Pekinie, o czym świadczą tłumy.

Pałac Potala
Jako zimowy pałac Dalajlamy z VII wieku Pałac Potala w Lhasie symbolizuje buddyzm tybetański i jego centralną rolę w tradycyjnej administracji Tybetu. Z ponad 1000 pokojami, Potala zawierała pomieszczenia mieszkalne Dalajlamów, gdy żyli, i ich wspaniałe złote grobowce, kiedy umierali. Pozostał rezydencją Dalajlamy do czasu, gdy XIV Dalajlama uciekł do Indii po chińskiej inwazji w 1959 roku. W pałacu znajduje się również wiele rzadkich zabytków kultury, w tym złote, ręcznie pisane pisma buddyjskie i prezenty od chińskich cesarzy. Pałac ma 14 pięter, a każda wizyta wymaga wspinania się po wielu schodach w górę iw dół, więc przed wizytą upewnij się, że jesteś w pełni zaaklimatyzowany.

Wielki Mur Chiński to jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych człowieka i najdłuższe muzeum na świeżym powietrzu, rozciągające się od prowincji Gansu na zachodzie po Shanhaiguan na Morzu Bohai na wschodzie. Został zbudowany, przebudowany i utrzymywany między V wiekiem pne a XVI wiekiem, aby chronić północne granice Cesarstwa Chińskiego przed atakami plemion koczowniczych z północy. Większość ludzi odwiedzi mur gdzieś w okolicach Pekinu, gdzie jest łatwiej dostępny i gdzie imponująco wije się nad górskimi szczytami. Jest atrakcją turystyczną nr 1 w Chinach.