Z okazji wizyty państwowej przewodniczącego ChRL – Xi Jinpinga w Serbii, 7 maja czasu lokalnego, Chińska Grupa Mediów oraz Serbskie Narodowe Radio i Telewizja wspólnie zorganizowały w Belgradzie wydarzenie wymiany kulturalnej pod hasłem „Chiny i Serbia są jak sąsiedzi oddaleni od siebie o tysiące mil”. Prezydent Serbii – Aleksandar Vucic wygłosił przemówienie za pośrednictwem łącza wideo, w którym pogratulował organizatorom wydarzenia pełnego sukcesu. 

Serbski wicepremier – Aleksandar Vulin powiedział, że od ponad 60 lat narody obu krajów zawsze kroczyły ramię w ramię, a ich przyjaźń pozostaje niewzruszona. Wymiana międzyludzka i kulturalna stanowią niewyczerpaną siłę napędową do pogłębiania i rozwoju stosunków dwustronnych oraz ważne ogniwo łączące oba narody. Stwierdził, że Serbia jest gotowa współpracować z Chińską Grupą Mediów oraz innymi chińskimi mediami w celu dalszego pogłębienia wymiany i współpracy oraz utrzymania energicznego tempa rozwoju kompleksowego partnerstwa strategicznego Serbia-Chiny.

Shen Haixiong – prezes Chińskiej Grupy Mediów powiedział, że kluczem do komunikacji jest wzajemne poznanie się. Dodał, że w ostatnich latach Chińska Grupa Mediów współpracowała z wieloma mediami głównego nurtu w Serbii, wspólnie wyprodukowały i wyemitowały szereg filmów dokumentalnych oraz wspólnie organizowały działania medialne, takie jak serbski pokaz „China Image Season”. W kolejnym kroku nawiązana zostanie szersza współpraca z serbskimi mediami i innymi instytucjami – ujawnił prezes.

„Opportunity China” – seria krótkich filmów dokumentalnych badających źródła witalności globalnego rozwoju oraz „Confucius Street No. 1” – film dokumentalny ukazujący dialog między cywilizacjami w czasie i przestrzeni, również będą emitowane w Serbskim Narodowym Radiu i Telewizji od 7 maja.

źródło: polish.cri.cn