Na zaproszenie prezydenta Republiki Serbii – Aleksandara Vucicia, 7 maja wieczorem czasu lokalnego przewodniczący Chin – Xi Jinping wylądował w Belgradzie, rozpoczynając w ten sposób swoją wizytę państwową w Serbii.

Gdy specjalny samolot wleciał w serbską przestrzeń powietrzną, myśliwce Serbskich Sił Powietrznych wystartowały, aby go eskortować. Serbski prezydent Vucic z żoną, były prezydent Nikolic z żoną, marszałek Brnabic, premier Vucevic i inne osoby ciepło powitały go na lotnisku. W międzynarodowym porcie lotniczym im. Nikoli Tesli przygotowano dla niego huczną ceremonię powitalną na najwyższym poziomie.

W pisemny przemówieniu Xi Jinpinga czytamy, że Chiny i Serbię łączy głęboka, tradycyjna przyjaźń. Dwustronne stosunki przetrwały próbę zmieniającego się otoczenia międzynarodowego i stały się doskonałym przykładem stosunków między państwami. Od czasu ustanowienia wszechstronnego partnerstwa strategicznego w 2016 r. stosunki dwustronne gwałtownie się rozwinęły i osiągnęły historyczne wyniki. Obydwa kraje łączy solidne, wzajemne zaufanie polityczne, a współpraca w ramach inicjatywy „Pasa i Szlaku” przynosi owocne rezultaty. Chiński przywódca zaznaczył: Uzgodniliśmy kompleksowe zwolnienie z obowiązku wizowego, otworzyliśmy bezpośrednie loty i podpisaliśmy umowę o wolnym handlu. Wymiana międzyludzka staje się coraz silniejsza. Nasza żelazna przyjaźń zakorzeniła się głębiej w sercach obu narodów. Chiny i Serbia udzieliły sobie wzajemnego, zdecydowanego wsparcia w kwestiach dotyczących ich podstawowych interesów i głównych obaw. Wspólnie stoimy na straży międzynarodowej uczciwości i sprawiedliwości oraz wnieśliśmy swój wkład w promowanie pokoju i rozwoju na świecie. Współpraca obu krajów opiera się na zasadzie równości i wzajemnych korzyści. Służy to podstawowym i długoterminowym interesom obu krajów, zapewnia silny impuls dla naszego rozwoju i ożywienia, przynosi korzyści obu narodom i przyczynia się do budowania wspólnoty ze wspólną przyszłością dla ludzkości.

Chińskiemu przywódcy towarzyszą jego małżonka Peng Liyuan oraz Cai Qi – członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i dyrektor Kancelarii KC KPCh, a także Wang Yi – członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i Minister Spraw Zagranicznych ChRL.

Na lotnisku chińskiego przywódcę powitał również ambasador Chin w Serbii – Li Ming.

Po drodze z lotniska do hotelu, przewodniczącego Xi Jinpinga witał i pozdrawiał tłum ludzi, w tym przedstawiciele Chińczyków mieszkający za granicą i chińscy studenci, którzy spontanicznie zebrali się po obu stronach drogi, trzymając wysoko czerwone transparenty oraz machali chińskimi i serbskimi flagami, w geście serdecznego powitania przewodniczącego Xi Jinpinga.

źródło: polish.cri.cn