7 maja czasu lokalnego, na specjalne zaproszenie prezydenta Francji, przewodniczący Xi Jinping specjalnym samolotem poleciał z Paryża z wizytą do departamentu Pireneje Wysokie w południowo-zachodniej Francji.

Xi Jinping zwrócił uwagę, że cywilizacja chińska jest jedyną cywilizacją na świecie, która trwa nieprzerwanie ponad 5000 lat. Z tego powodu Chińczycy darzą silnym uczuciem rodzinę i kraj, a szczególnie cenią i pielęgnują jedność narodową. Teraz, gdy Chiny osiągnęły swój pierwszy cel stulecia, wierzę, że dzięki ciągłej walce narodu chińskiego Chiny z pewnością osiągną wielkie odrodzenie narodu chińskiego -powiedział przewodniczący Chin.

Chociaż Chiny i Francja należą do cywilizacji Wschodu i Zachodu oraz wyznają różne wartości i mają odmienne systemy społeczne, oba kraje cenią sobie wymianę i wzajemne uczenie się między cywilizacjami. Obie strony mogą żyć w harmonii, przy zachowaniu różnic i wnosić nowy wkład w pokój i rozwój na świecie oraz postęp ludzki poprzez dialog i współpracę. Chiny pragną wzmacniać wymianę międzyludzką i kulturalną z Francją i Europą, stale pogłębiać współpracę gospodarczą i handlową, zwiększać wzajemne zrozumienie oraz utrwalać i przekazywać historię przyjaźni między narodami Chin i Francji oraz Chinami i Europą.

Macron powiedział, że dzięki dogłębnej wymianie poglądów z przewodniczącym Xi Jinpingiem lepiej zrozumiał historię, kulturę, koncepcje i proces rozwoju Chin, a także stanowisko Chin w ważnych kwestiach. Obecna sytuacja międzynarodowa jest pełna niepewności. Dla Europy kluczowe znaczenie ma utrzymanie strategicznej niezależności i jedności. Istotne jest również, aby Europa rozwijała dobre stosunki z Chinami i wzmacniała współpracę wielostronną. Zapewnił, że będzie utrzymywać ścisły kontakt z przewodniczącym Xi Jinpingiem i odgrywać pozytywną rolę w zapewnianiu pokoju i stabilności w Europie i na świecie.

Macron i Brigitte towarzyszyli Xi Jinpingowi i Peng Liyuanowi w drodze z przełęczy Tourmalai do Tarbes i wzięli udział w oficjalnej ceremonii pożegnania na lotnisku. Obydwie głowy państw zgodziły się spotkać ponownie w Pekinie.

Tej nocy Xi Jinping specjalnym samolotem opuścił Francję i udał się do Belgradu, gdzie na zaproszenie serbskiego prezydenta – Vucicia rozpoczął wizytę państwową w Serbii.

źródło: polish.cri.cn