8 maja wieczorem czasu lokalnego przewodniczący Chin Xi Jinping przyleciał na zaproszenie prezydenta Węgier Tamasa Sulyoka i premiera Węgier Viktora Orbana do Budapesztu, rozpoczynając swoją wizytę państwową na Węgrzech.

Na lotnisku powitali go premier Węgier Viktor Orban z małżonką oraz minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó i inni wysocy rangą urzędnicy państwowi. Przywódcy obu krajów serdecznie uścisnęli sobie dłonie, a premier Orbán wręczył kwiaty prof. Peng Liyuan.

W powitalnym przemówieniu Xi Jinpinga, opublikowanym po przylocie, chiński przywódca wyraził radość z okazji państwowej wizyty na pięknych Węgrzech, która odbywa się, dzięki uprzejmemu zaproszeniu prezydenta Węgier Tamása Sulyoka i premiera Węgier Viktora Orbána. 

Xi Jinping podkreślił, że Chiny i Węgry są dobrymi przyjaciółmi i partnerami, którzy sobie ufają. W 2004 r. postanowiliśmy nawiązać przyjazne i oparte na współpracy partnerstwo. W 2017 r. nasze stosunki dwustronne zostały podniesione do rangi kompleksowego strategicznego partnerstwa, co zwiększyło i przyspieszyło wzajemnie korzystną współpracę oraz wzmocniło powszechne poparcie dla tradycyjnej przyjaźni chińsko-węgierskiej.

W tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych przez nasze kraje, co stanowi ważną okazję do rozwoju relacji dwustronnych. Z niecierpliwością czekam na spotkanie z prezydentem Tamásem Sulyokiem, premierem Viktorem Orbánem i innymi węgierskimi przywódcami. Wspólnie nakreślimy nowy plan współpracy i rozwoju, którego celem będzie pokierowanie relacjami chińsko-węgierskimi w kierunku większego postępu i podniesienia ich na wyższy poziom – napisał w przemówieniu przywódca Chin. Wierzę, że bez względu na to, jak zmienia się otoczenie międzynarodowe, Chiny i Węgry zawsze będą postrzegać i podchodzić do stosunków dwustronnych z szerokiej i długoterminowej perspektywy. Poprzez energiczne i zdeterminowane wysiłki będziemy wspólnie dążyć do celu, jakim jest zbudowanie wspólnoty o wspólnej przyszłości dla ludzkości i wniesiemy należny wkład w rozwój pokoju, stabilności oraz dobrobytu na świecie. Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom obu stron, wizyta ta zakończy się pełnym sukcesem i zapoczątkuje jeszcze lepszą przyszłość stosunków chińsko-węgierskich – napisał przewodniczący Chin Xi Jinping.

źródło: polish.cri.cn