W dniu 8 maja przed południem czasu lokalnego, Peng Liyuan, małżonka przewodniczącego Xi Jinpinga, została zaproszona do odwiedzenia Muzeum Narodowego Serbii w Belgradzie, do którego udała się wraz z żoną prezydenta Serbii, Tamarą Vucić.

Pierwsze damy przywódców obu państw, odwiedziły wystawę wybranych dzieł malarskich. Peng Liyuan zauważyła, że Muzeum Narodowe Serbii ma długą historię i bogate zbiory. Oczekuje się, że Chiny i Serbia wzmocnią wymianę kulturalną i współpracę oraz wspólnie zbudują most dialogu między cywilizacjami.

Pierwsze damy oglądały także pokaz tradycyjnych umiejętności, takich jak ręczne tkactwo prezentowane przez serbskie kobiety oraz rozmawiały z nimi. Peng Liyuan powiedziała, że serbskie umiejętności tkackie są znakomite i unikalne oraz podkreśliła, że to ważne niematerialne dziedzictwo kulturowe. Kultura hafciarska Chin i Serbii ma podobny charakter. Obie strony mogą wzmacniać wymianę i wzajemne uczenie się oraz promować przekazywanie tradycyjnych umiejętności rzemieślniczych z pokolenia na pokolenie.

Muzeum Narodowe Serbii zostało otwarte w 1844 roku i jest największym i najstarszym muzeum funkcjonującym w Serbii.

źródło: polish.cri.cn