Z okazji wizyty państwowej przewodniczącego Chin Xi Jinpinga na Węgrzech, 8 maja Chińska Grupa Mediów oraz Węgierska Fundacja Wspierania Mediów i Zarządzania Aktywami zorganizowały w Budapeszcie wydarzenie wymiany kulturalnej „Przyjaźń chińsko-węgierska nadal zapisuje nowy rozdział” oraz zainicjowały szereg projektów, takich jak emisja na Węgrzech filmu „Okazja w Chinach” i koprodukcja filmów dokumentalnych, a także rozpoczęły współpracę z Węgierskim Konserwatorium Liszta.

Były prezydent Węgier Schmitt Pál  powiedział, że w ciągu 75 lat od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Węgrami a Chinami, oba kraje zawsze ufały sobie i wspierały się nawzajem, a ich przyjazne i oparte na współpracy stosunki nadal się rozwijają. Obecna działalność jest przykładem współpracy mediów węgierskich i chińskich. Oczekujemy, że CMG wniesie więcej pozytywnych czynników do pogłębionych i rozległych przyjaznych stosunków między dwoma krajami, co pozwoli jeszcze bardziej skrócić dystans między naszmi narodami, zbliży nas do siebie i pozwoli na stały rozwój węgiersko-chińskiego kompleksowego partnerstwa strategicznego-powiedział były prezydent.

Shen Haixiong, wiceminister Wydziału Publicznego KC KPCh i prezes CMG  powiedział, że Węgry są dobrym i starym przyjacielem Chin w Europie. W ostatnich latach kontakty międzyludzkie między Chinami a Węgrami były bogate i wszechstronne, a wzajemne zrozumienie i przyjaźń między narodami, zwłaszcza młodszym pokoleniem, pogłębiły się. CMG jest zaangażowana w promowanie wzajemnego zrozumienia między narodami chińskim i węgierskim, a także przeprowadziła szeroką i dogłębną współpracę z Węgierską Fundacją Wspierania Mediów i Zarządzania Aktywami  oraz węgierskimi odpowiednikami w mediach, co pozwoliło na emisję filmów i programów „Spojrzenie na Chiny”, „Klasa chińskiej medycyny na żywo ” oraz zorganizowanie „chińskiego sezonu filmowego” na Węgrzech i inne działania medialne, a także planuje koprodukcję filmów dokumentalnych z okazji 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Węgrami, aby poszerzyć arenę wymiany kulturalnej między dwoma krajami i pogłębić przyjaźń między oboma krajami.

źródło: polish.cri.cn