Chiński prezydent Xi Jinping zasugerował, że Pekin może zorganizować pierwsze Forum Pasa i Szlaku od 2019 r.
„W przyszłym roku Chiny rozważą zorganizowanie 3. Forum Współpracy Międzynarodowej Pasa i Szlaku, nadając nowy impet rozwojowi i dobrobytowi regionu Azji i Pacyfiku oraz świata” — powiedział Xi premierowi Tajlandii Prayuthowi Chan-ocha podczas wizyty w Bangkoku. na piątkowy szczyt współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku.
„W ciągu ostatnich kilku dekad współpraca gospodarcza w regionie Azji i Pacyfiku rozwijała się energicznie i stworzyła„ cud Azji i Pacyfiku ”, który przyciągnął uwagę całego świata” – powiedział Xi w przemówieniu do Prayuth, według chińskiego nadawcy państwowego CCTV.
„Teraz, gdy świat ponownie stoi na rozdrożu historii, region Azji i Pacyfiku jest jeszcze ważniejszy i odgrywa jeszcze ważniejszą rolę”.
II Forum Współpracy Międzynarodowej Pasa i Szlaku, które odbyło się w 2019 roku, zgromadziło liderów i przedstawicieli z ponad 200 krajów i organizacji międzynarodowych.
Wiadomość, że wydarzenie może zostać wznowione po czteroletniej przerwie, pojawia się, gdy Chiny łagodzą surowe zasady zerowego Covid, a niektórzy przewidują, że kraj zostanie ponownie otwarty do marca lub kwietnia.
Pomimo gwałtownych i sporadycznych wybuchów epidemii Chiny skróciły czas kwarantanny dla zagranicznych przylotów i zakończyły praktykę odwoływania lotów międzynarodowych, jeśli zbyt wielu pasażerów poprzednich lotów uzyskało pozytywny wynik testu.
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie zastosowano środek „zamkniętej pętli”, aby utrzymać sportowców i uczestników w odosobnionym środowisku wolnym od Covid. Obserwatorzy przewidują, że podobne środki zostaną wprowadzone podczas kolejnego międzynarodowego wydarzenia w Chinach na dużą skalę.
Inicjatywa Pasa i Szlaku, zapoczątkowana w 2013 r., jest globalną strategią Pekinu mającą na celu rozwój szlaków handlowych w Azji, Afryce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Służył jako ogromny element chińskiej polityki zagranicznej w ciągu ostatniej dekady, w której uczestniczyło około 150 krajów.
Niektórzy obserwatorzy kwestionowali, czy strategia pozostaje głównym projektem Pekinu, w wielu oficjalnych przemówieniach i dokumentach termin „inicjatywa” został zastąpiony terminem „współpraca” i „partnerstwo”.
Ogłoszenie Xi było jednym z nielicznych przypadków, w których użył pełnej nazwy globalnego projektu gospodarczego – pozornie dodając otuchy jego członkom.
Inicjatywa spotkała się z krytyką ze strony niektórych krajów zachodnich, które oskarżyły Chiny o angażowanie się w „dyplomację w pułapkę zadłużenia” poprzez inwestowanie w projekty infrastrukturalne na dużą skalę za granicą. Jednak szeroko oglądany dokument Bloomberga na temat gospodarki Afryki stwierdził, że te twierdzenia są „bezpodstawne”.
Analiza opublikowana przez amerykański magazyn internetowy The Diplomat dowodzi, że nowo uruchomiona przez Chiny Globalna Inicjatywa Rozwoju, mająca na celu wspieranie krajów rozwijających się w zmniejszaniu ubóstwa, zdrowiu publicznym i innych obszarach, jest w rzeczywistości strategią pasa i drogi „w przebraniu”, ponieważ ta ostatnia jest piętnowana na zachodzie.
Według S. Mahmuda Alego, eksperta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Instytucie Studiów nad Chinami Uniwersytetu Malaya, potencjalna konferencja jest oznaką pewności siebie Chin na arenie światowej.
„Nowe Forum Pasa i Szlaku zademonstruje zdolność Chin do odnowienia zaangażowania z państwami partnerskimi z Eurazji, Afryki i Ameryki Łacińskiej oraz wznowienia z wigorem budowy głównych projektów pasów i dróg, w tym projektów związanych z łącznością, których ukończenie lub realizacja została zakłócona – w w niektórych przypadkach poważnie” – powiedział.
Wang Yiwei, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin, zauważył, że w przyszłym roku przypada 10. rocznica inicjatywy i spekulował, że forum mogłoby się odbyć w okolicach września, kiedy pandemia Covid-19 jest bardziej opanowana, a Chiny mogą być bardziej otwarte.
„Trzecie forum Pasa i Szlaku jest bardzo ważne, nie tylko dlatego, że przypada na 10. rocznicę inicjatywy, ale co ważniejsze, dostarczy chińskiej propozycji dotyczącej kierunku, w którym zmierza globalizacja po pandemii”.
Powiedział, że forum będzie pozytywnym przesłaniem pokazującym, że Chiny są zdecydowane na ponowne otwarcie.
Forum spełniłoby „oczekiwania dotyczące wysokiego poziomu otwarcia Chin, ich koncentracji na rozwoju i silnej pewności siebie w dążeniu do globalizacji”, powiedział Wang.
„Cykl polityczny również osiągnął kolejny etap. Odbył się już 20. kongres chińskiej partii, wybory śródokresowe w Stanach Zjednoczonych i inne ważne wybory w innych krajach. Wszyscy powinni teraz skupić się na współpracy”.
Trzydniowe Forum Pasa i Szlaku w 2019 r. zakończyło się podpisaniem umów o wartości ponad 64 mld USD, a 37 nowych krajów podpisało wspólny komunikat obiecujący współpracę, gdy globalny projekt wejdzie w kolejną fazę.
W forum inauguracyjnym w 2017 r. udział wzięli szefowie państw większości partnerów Chin w Azji, m.in. Wietnamu, Malezji, Pakistanu i Filipin, a także niektórych państw zachodnich, m.in. Hiszpanii, Grecji, Włoch i Szwajcarii.
Kraje Azji Południowo-Wschodniej zajmują obecnie „wiodącą pozycję na chińskim firmamencie gospodarczym, zarówno pod względem handlu, jak i inwestycji”, powiedział Ali, były badacz w Royal United Services Institute for Defence Studies.
„Xi spodziewałby się, że rozwijające się partnerstwo Chin ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) umożliwi obu stronom osiągnięcie takiego stopnia rozwoju, który pomógłby im ostatecznie wyrwać się z ich tradycyjnych ról „podporządkowanych”, ukształtowanych przez doświadczenia z epoki imperialno-kolonialnej ”.
Umowa o wszechstronnym regionalnym partnerstwie gospodarczym, dokument o wolnym handlu podpisany w styczniu przez 15 krajów Azji i Pacyfiku, jest jednym z takich zobowiązań oznaczających regionalną strategię gospodarczą Chin, powiedział Ali.
W środę Xi i prezydent Indonezji Joko Widodo podpisali wiele umów o współpracy gospodarczej na marginesie szczytu Grupy 20 na Bali, z których część może podlegać strategii pasa i drogi.
Chiny zgodziły się pomóc krajowi Azji Południowo-Wschodniej we wzmocnieniu infrastruktury handlu elektronicznego, a analitycy oczekują, że chińskie firmy zaoferują wiedzę i sprzęt, tak jak to miało miejsce w przypadku projektów w innych krajach.