Jeden z czołowych chińskich urzędników służby zdrowia ostrzegł ludzi przed dotykaniem obcokrajowców dzień po tym, jak Chiny kontynentalne potwierdziły swój pierwszy przypadek małpiej ospy.

Wu Zunyou, główny epidemiolog w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, napisał w sobotę na chińskiej platformie Weibo podobnej do Twittera, że ​​ograniczenia Covid-19 i ścisła kontrola granic do tej pory zapobiegały rozprzestrzenianiu się małpiej ospy – aż do czasu, gdy sprawa „wyślizgnęła się”. przez sieć”.

Ten przypadek został wykryty w południowo-zachodniej gminie Chongqing. Według lokalnych władz „przylot międzynarodowy” był objęty obowiązkową kwarantanną Covid-19, gdy wykryto infekcję – jednak nie powiedzieli, czy dana osoba była obcokrajowcem, czy obywatelem Chin.

W maju na całym świecie zaczęły pojawiać się przypadki małpiej ospy, która powoduje objawy grypopodobne i zmiany przypominające pęcherze. Stany Zjednoczone zgłosiły w tym roku 23 500 przypadków, według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

„Konieczne i ważne jest wzmocnienie monitorowania i zapobiegania małpiej ospie” – napisał Wu w swoim poście, podkreślając ryzyko rozprzestrzeniania się choroby poprzez międzynarodowe podróże i bliski kontakt. Dał pięć zaleceń dla społeczeństwa – pierwsza to: „Nie nawiązuj kontaktu skóra do skóry z obcokrajowcami”.

Zalecenie wywołało kontrowersje na Weibo, niektórzy chwalili jego rady jako rozsądne, a niektórzy wyrażali ulgę, że nie znają wielu obcokrajowców. „Dobrze jest otworzyć drzwi do kraju, ale nie możemy tak po prostu wpuścić wszystkiego” – napisał jeden z użytkowników Weibo.

Ale inni zatrzasnęli post Wu jako dyskryminujący i szkodliwy, z kilkoma paralelami do fali ksenofobii i przemocy, z którą zmierzyli się Azjaci za granicą na początku pandemii Covid-19.

„To trochę tak, jak wtedy, gdy zaczęła się pandemia, kiedy niektórzy ludzie za granicą unikali Chińczyków ze strachu”, napisał użytkownik Weibo. „Nie wierzę, że te dwie rzeczy mają jakiekolwiek podstawy naukowe, są zbyt szerokie i zaostrzą publiczną panikę”.

Inni wskazywali, że w Chinach było wielu zagranicznych pracowników i długoletnich rezydentów, którzy nie opuściliby niedawno kraju, a zatem nie byliby bardziej narażeni na zarażenie niż obywatele chińscy.

„Kiedy pandemia zaczęła się po raz pierwszy, niektórzy z naszych zagranicznych przyjaciół wstali i wykorzystali nasze własne platformy, aby powiedzieć wszystkim:„ Chińczycy nie są wirusem ”- napisała inna osoba na Weibo.

„Potem, kiedy epidemia w kraju została opanowana, a nasi zagraniczni przyjaciele zaczęli spotykać się z dyskryminacją, wielu Chińczyków z własnymi platformami całkowicie milczało”.

Covid zmęczenie, trzy lata później
Debata na temat postu Wu i innych ostrzeżeń publikowanych przez chińskie media państwowe podkreśla zmęczenie Covidem, które odczuwa wielu w Chinach kontynentalnych, gdzie prawie trzy lata rygorystycznych restrykcji zakłóciły codzienne życie i wprowadziły zamęt w gospodarce.

W Chinach kontynentalnych obowiązują jedne z najsurowszych pozostałych zasad Covid na świecie, w tym ograniczenia graniczne, obowiązkowe kwarantanny, wymogi dotyczące dystansu społecznego i natychmiastowe blokady, które sprawiły, że mieszkańcy nieoczekiwanie zostali uwięzieni w budynkach biurowych lub centrach handlowych przy jakiejkolwiek oznaki infekcji wewnątrz.

Chińska metropolia Chengdu ponownie przedłuża blokadę Covid, nie widać końca
W szczytowym momencie wybuchu epidemii w kraju tej wiosny duże miasta zostały zamknięte z niewielkim wyprzedzeniem i często mylącymi informacjami od władz.

Na przykład Szanghaj został zamknięty zaledwie kilka dni po tym, jak urzędnicy upierali się, że nie ma takiego planu, co spowodowało, że wielu jego mieszkańców nie miało dostępu do żywności, opieki medycznej ani innych podstawowych artykułów.

Chińscy eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby ospa wywołała taki chaos, a państwowe media Global Times doniosły w piątek, że choroba „stwarza niewielkie zagrożenie”, powołując się na dyrektora szpitala.

Jednak wezwali również do dalszej czujności, a niektórzy eksperci podkreślają potrzebę „ścisłego nadzoru” i środków zaradczych, jak podaje Global Times.

Według amerykańskiego CDC ospa małp rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt. Obejmuje to bezpośredni kontakt fizyczny ze zmianami lub wysypkami od pacjentów z małpią ospą, dotykanie przedmiotów używanych przez pacjentów, „wydzielinę z układu oddechowego” dzieloną poprzez interakcję twarzą w twarz lub kontakt seksualny.

Obrazowanie ospy na małpy
Wybuch epidemii ospy małp w USA zwalnia, ale liderzy ds. zdrowia twierdzą, że nadal pozostają krytyczne wyzwania
W swoim poście na Weibo w sobotę Wu wezwał ludzi, aby nie mieli bliskiego kontaktu z nieznajomymi lub osobami, które niedawno przybyły z zagranicy; utrzymanie dobrej higieny; i używać jednorazowych.