Według szefa programu Chiny opracowują nową generację satelitów do swojego systemu BeiDou, które zapewnią bezprecedensową dokładność i zasięg szeregu usług, w tym dostępu do telefonu komórkowego.
Ran Chengqi, dyrektor Chińskiego Biura Nawigacji Satelitarnej, powiedział, że nowy globalny system pozycjonowania, wstępnie nazwany BeiDou 4, rozszerzy swoje usługi o komunikację podwodną i przestrzeń kosmiczną.
Satelity wykorzystałyby nowe technologie, w tym bardziej precyzyjne zegary atomowe, aby jeszcze bardziej zwiększyć dokładność pozycjonowania BeiDou – już na równi z GPS wojskowym USA, powiedział Ran w Pekinie w piątek.
Ran powiedział, że Chiny planują wystrzelić w przyszłym roku od trzech do pięciu satelitów BeiDou, aby przetestować nowe technologie i ich integrację z siecią telefonii komórkowej.
„Naszym planem jest ukończenie budowy tego systemu do 2035 roku. Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, w każdej chwili będziesz miał dostęp do bezpiecznej, niezawodnej technologii czasoprzestrzennej dostarczonej przez BeiDou z Chin” – powiedział.
BeiDou – co oznacza Wielki Wóz – to największa sieć pomiaru czasu i naprowadzania, obsługująca 45 satelitów.
Satelity w wersji BeiDou-3 są już wyposażone w technologie niedostępne do tej pory w innych krajach, w tym w czujniki obserwacji Ziemi i szybką komunikację laserową.
Astronauci na pokładzie właśnie ukończonej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong testują najdokładniejszy zegar atomowy na orbicie. Jeśli się powiedzie, niektóre z ich odkryć mogą zostać wykorzystane do zwiększenia wydajności następnej generacji satelitów BeiDou, powiedzieli naukowcy zaangażowani w projekt.
Chińska armia sfinansowała również szereg projektów badawczych mających na celu opracowanie technologii komunikacji między średnimi, która umożliwiłaby okrętom podwodnym lub dronom odbieranie sygnałów BeiDou pod wodą.
Zgodnie z ogólnie dostępnymi informacjami istnieją również plany wykorzystania sygnałów BeiDou do prowadzenia orbitalnego lotu hipersonicznego oraz budowy infrastruktury osadniczej na Księżycu i Marsie.
„Mamy nadzieję, że bez względu na to, czy jest pod wodą, na ziemi, w pomieszczeniach, w powietrzu, czy nawet w głębokim kosmosie, chiński system czasoprzestrzeni zawsze tam będzie” – powiedział Ran.
BeiDou 1 został wystrzelony w 2000 roku z zaledwie dwoma satelitami, emitującymi sygnały pozycjonowania niskiej jakości – które mogą być oddalone o dziesiątki metrów – do małego regionu, głównie w Chinach.
Do czasu ukończenia w 2020 r. system poprawił się na tyle, aby zapewnić użytkownikom na całym świecie dokładność około 5 metrów (16,4 stopy).
Ran powiedział, że precyzja sygnału prowadzącego BeiDou osiągnęła teraz kilka centymetrów w wielu chińskich miastach.
Coraz częściej sygnał BeiDou był wykorzystywany do poprawy wydajności w sektorach zaawansowanych technologii, w tym autonomicznej jazdy, dronów, przesyłu energii o bardzo wysokim napięciu, bezzałogowych portów i alarmów o klęskach żywiołowych.
Według Ran niektóre smartfony mogą teraz wysyłać wiadomości tekstowe przez satelitę z odległych obszarów bez usług telekomunikacyjnych. Wkrótce, z pomocą BeiDou, będą również mogli odbierać wiadomości, powiedział.
„Czujesz się bezpieczny [ponieważ] jesteś na zawsze online”.
Według danych rządu chińskiego ponad połowa krajów na świecie oficjalnie przyjęła BeiDou do pomiaru czasu i pozycjonowania.
Ran powiedział, że więcej firm używa chińskich satelitów do śledzenia ruchu ładunków między Chinami a innymi częściami świata, w tym Europą.
„W Arabii Saudyjskiej BeiDou znalazł kilka krytycznych zastosowań, takich jak zbieranie danych geodezyjnych i mapowanie informacji geograficznych, budowa miejskiej infrastruktury miejskiej, pozycjonowanie personelu lub pojazdów na pustyni” – powiedział.
System BeiDou zapewnia również ciągły monitoring w czasie rzeczywistym, z dokładnością do milimetrów, zapory na jeziorze Sarez w Tadżykistanie, która powstała w wyniku trzęsienia ziemi w 1911 roku i może się zawalić w wyniku dalszej aktywności sejsmicznej.
Podobne usługi zostały wykorzystane w badaniu budowy terminalu portowego w Bejrucie w Libanie, powiedział Ran.
„Prowadziliśmy również silniejszą i ściślejszą współpracę z Rosją, podpisując ramową umowę o współpracy strategicznej w celu wzmocnienia współpracy [do 2025 r.] w wielu dziedzinach, w tym w transporcie drogowym i transgranicznym przepływie ładunków” – powiedział.