Z okazji dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2024 r., reporterzy CMG przeprowadzili wywiad z Klausem Schwabem, założycielem i prezesem wykonawczym tego forum.

Opisując obecną sytuację międzynarodową Schwab powiedział: „Świat przechodzi poważne zmiany, następuje przejście od świata jednobiegunowego do świata wielobiegunowego. Myślę, że w tej nowej sytuacji, Chiny dostosowują się do zmian i pokazują odpowiedzialność dużego kraju”.

Schwab z uznaniem wypowiedział się na temat przemówienia przewodniczącego Xi, wygłoszonego podczas ceremonii otwarcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2017 r. Zauważył, że w ostatnich latach Chiny zaproponowały szereg inicjatyw o charakterze globalnym, m.in. inicjatywy rozwojowe, inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa, czy też koncepcję budowy wspólnoty o wspólnej przyszłości dla ludzkości. „Myślę, że ważne jest, abyśmy stosowali te zasady w dzisiejszym świecie i zaakceptowali fakt, że jest to świat, który częściowo się zmienił”.

Schwab przyznał, że jest pod wielkim wrażeniem osiągnięć Chin w zakresie rozwoju gospodarczego. Organizator forum zwrócił uwagę, że PKB Chin stanowi już 20% światowego PKB, ale w przeliczeniu na głowę mieszkańca, odsetek ten, jeśli chodzi o Chiny, jest nadal niższy niż w wielu krajach rozwiniętych. Dlatego nadal istnieje miejsce na rozwój i wzrost gospodarczy Chin. Gospodarki wszystkich krajów, z różnych powodów, znajdują się obecnie w trudnym okresie, ale myślę, że Chiny są wystarczająco inteligentne, aby poradzić sobie z obecnymi wyzwaniami gospodarczymi – powiedział Schwab.

Odnosząc się do znaczenia forum odbywającego w Davos, Schwab zauważył: „Istnieje wiele ważnych czynników, które przyczyniły się do naszego sukcesu, dlatego świat potrzebuje Davos, szczególnie teraz. Jeśli spojrzymy na główne wyzwania, przed którymi stoi obecnie świat, takie jak na przykład zagrożenia dla środowiska, problemy te można rozwiązać jedynie poprzez połączenie biznesu, rządów, społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich. Jako bardzo ważna inicjatywa międzynarodowa, Światowe Forum Ekonomiczne Davos przekształciło się w coś, co nazywamy „organizacją interesariuszy”. Wszyscy ci interesariusze posiadają swoje miejsce w społeczności międzynarodowej.

źródło: polish.cri.cn