Chińskie MSZ oskarża USA o „nadmierną reakcję” i „naruszenie międzynarodowych praktyk” po zestrzeleniu balonu
Amerykański samolot bojowy zestrzelił chiński balon wysokościowy nad Oceanem Atlantyckim po tym, jak przeleciał on nad całymi Stanami Zjednoczonymi i spowodował rozłam dyplomatyczny między dwoma krajami.
Balon, który według Chin służył do celów meteorologicznych, ale USA twierdzą, że był szpiegiem, można było zobaczyć w telewizji, jak zapada się i spada z nieba.
Wysoki rangą oficer wojskowy powiedział dziennikarzom, że balon został zestrzelony przez pojedynczy pocisk wystrzelony z myśliwca F-22 Raptor, który wystartował z bazy lotniczej Langley w Wirginii.
„W środę, kiedy zostałem poinformowany o balonie, rozkazałem Pentagonowi zestrzelić go w środę tak szybko, jak to możliwe, nie wyrządzając szkód nikomu na ziemi” – powiedział dziennikarzom Joe Biden.
„Zdecydowali, że najlepszym czasem na to jest nad wodą w obrębie naszego limitu 12 mil. Udało im się go zestrzelić i chcę pochwalić naszych lotników, którzy to zrobili”.
Balon, uważany za chiński balon szpiegowski, leci na niebie nad Billings w stanie Montana 1 lutego 2023 r. Na tym zdjęciu uzyskanym z mediów społecznościowych.
Balony szpiegowskie: czym są i dlaczego wciąż są używane?
Czytaj więcej
Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o „wyraźnie przesadną reakcję i poważne naruszenie międzynarodowych praktyk”.
„Chiny wyrażają silne niezadowolenie i protesty przeciwko użyciu siły przez Stany Zjednoczone w celu zaatakowania bezzałogowego cywilnego statku powietrznego” – oświadczyło MSZ Pekinu, dodając, że „zastrzega sobie prawo do podjęcia dalszych niezbędnych działań”.
Wysoki urzędnik administracji powiedział Reuterowi, że po zestrzeleniu balonu rząd USA rozmawiał bezpośrednio z Chinami na temat akcji. Departament Stanu poinformował również sojuszników i partnerów na całym świecie, powiedział urzędnik.
Obszar wyłączony z ruchu lotniczego został ogłoszony u wybrzeży Karoliny Południowej przed wystrzeleniem myśliwców, a statki Marynarki Wojennej i Straży Przybrzeżnej zgłoszono, że trwa operacja ratunkowa w celu odzyskania fragmentów zniszczonego balonu na siedmiomilowym polu gruzu.
Aviation Week zacytował wysokiego rangą urzędnika wojskowego, który powiedział, że szczątki znajdowały się w wodzie o głębokości 47 stóp (14 metrów), więc stosunkowo łatwo byłoby je uratować.
Urzędnik wojskowy powiedział dziennikarzom, że nurkowie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i bezzałogowe statki nurkowe zostaną wysłane w celu wyniesienia pozostałości balonu i jego ładunku na powierzchnię.
„Balon, który był używany przez ChRL [Chińską Republikę Ludową] do obserwacji strategicznych miejsc w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, został zestrzelony nad wodami terytorialnymi USA” – powiedział sekretarz obrony Lloyd Austin.
„W środę prezydent Biden zezwolił na zestrzelenie balonu obserwacyjnego, gdy tylko misja będzie mogła zostać zakończona bez nadmiernego ryzyka dla życia Amerykanów na trasie balonu.
„Po dokładnej analizie amerykańscy dowódcy wojskowi stwierdzili, że zestrzelenie balonu nad lądem stanowi nadmierne zagrożenie dla ludzi na dużym obszarze ze względu na rozmiar i wysokość balonu oraz jego ładunek obserwacyjny.
„Dzisiejsze celowe i zgodne z prawem działanie pokazuje, że prezydent Biden i jego zespół ds. bezpieczeństwa narodowego zawsze będą stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo narodu amerykańskiego, jednocześnie skutecznie reagując na niedopuszczalne naruszenie naszej suwerenności przez ChRL”.
Balon został wystrzelony w Chinach i 28 stycznia dotarł do Wysp Aleuckich u wybrzeży Alaski, a dwa dni później dotarł do Kanady.
Chiny wyraziły ubolewanie z powodu przelotu, twierdząc, że był to balon meteorologiczny, który został wyrzucony z kursu, ale Pentagon odrzucił twierdzenie, twierdząc, że był to samolot obserwacyjny zdolny do manewrowania.
Jednym ze stanów, nad którymi przeleciał, była Montana, w której znajduje się część amerykańskiego arsenału nuklearnych międzykontynentalnych pocisków balistycznych.
Wtargnięcie skłoniło sekretarza stanu Antony’ego Blinkena do odwołania zaplanowanej na ten weekend wizyty w Pekinie, gdzie miał spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem w celu omówienia napięć między dwoma krajami.