Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w sobotę, że jest gotowy do współpracy z przywódcami krajów afrykańskich w celu zbudowania społeczności chińsko-afrykańskiej wysokiego szczebla o wspólnej przyszłości.

Xi złożył przyrzeczenie w swoim przesłaniu na 36. Szczyt Unii Afrykańskiej (UA), w którym złożył gratulacje dla krajów afrykańskich i mieszkańców Afryki z okazji otwarcia szczytu.

Xi powiedział, że UA w ciągu ostatniego roku zjednoczyła i poprowadziła kraje afrykańskie do stawienia czoła globalnym wyzwaniom, przyspieszenia rozwoju Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu i odegrania ważnej roli w mediacji w gorących kwestiach w Afryce, co wzmocniło afrykańskie międzynarodowy status i wpływy.

Chiński prezydent wyraził również szczerą nadzieję, że kraje i ludzie Afryki osiągną większy sukces na swojej drodze rozwoju i rewitalizacji.

Stosunki chińsko-afrykańskie utrzymały solidne tempo rozwoju w 2022 r., zauważył Xi, mówiąc, że współpraca między Chinami a Afryką stale posuwa się naprzód w wszechstronny, wielopoziomowy i wysokiej jakości sposób, który przoduje we współpracy międzynarodowej z Afryką .

Xi powiedział, że jest gotów współpracować z afrykańskimi przywódcami w celu dalszego zacieśnienia przyjaznej współpracy między Chinami i Afryką oraz ułatwienia koordynacji w sprawach międzynarodowych i regionalnych.