Od początku lipca, na rynku Starego Miasta w Lijiang w prowincji Yunnan, odbywają się wieczorne, otwarte koncerty zespołów ludowych, które przyciągają tłumy.

Letnie koncerty „pod chmurką” to tylko jeden z wielu zabiegów wprowadzonych przez władze miasta, w celu zachęcenia większej liczby turystów do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Władze Lijiang do tego celu wykorzystują także naturalne zasoby, położenie i klimat miasta. Przykładem może tu być góra Yulong Snow, wspaniałe rośliny i zwierzęta żyjące w jej okolicy. W oparciu o te walory miasto przygotowało szlaki tematyczne, dedykowane różnym grupom turystów – od rodzin z dziećmi, przez sportowców i osoby lubiące aktywny wypoczynek, po seniorów. Znajdziemy tu także wycieczki „szyte na miarę” oraz atrakcje typu łowienie ryb na polach ryżowych, wspólne gotowanie lokalnych specjałów pod okiem rdzennych mieszkańców, nauka tańca miejscowego ludu Naxi, czy własnoręczne zbieranie owoców.

Według Yin Liangqina, zastępcy dyrektora Miejskiej Administracji Kultury i Turystyki w Lijiang, dzięki tym zabiegom miasto odwiedza średnio około 170 000 turystów dziennie, o wiele więcej niż w poprzednich latach.  

Perła prowincji Yunnan

Lijiang wyraźnie dzieli się na dwie części – zabytkową starówkę i nowoczesne dzielnice.

W czasie trzęsienia ziemi w 1996 roku, o sile ponad 7 stopni w skali Richtera duża część nowych dzielnic uległa całkowitemu zniszczeniu, a stare dzielnice doznały poważnych uszkodzeń. Na odnowienie budynków przeznaczono miliony juanów, a władze zdecydowały o odbudowie miasta w starym stylu architektonicznym miejscowego ludu Naxi.

Stare miasto w Lijiang jest uroczym labiryntem wąskich brukowanych uliczek i kanałów nad którymi poprzerzucano kamienne mosty. Żywe są tu też wielowiekowe tradycje – w końcu marca lub na początku kwietnia odbywają się tu obchody tradycyjnego Święta Urodzaju, zaś w lipcu Święta Pochodni.

W 1997 roku organizacja UNESCO wpisała zabytkowe dzielnice Lijiang na listę światowego dziedzictwa kultury.

Wisienką na torcie i wyjątkowym atutem miasta są jego mieszkańcy, którzy zachowali w niemal niezmienionej formie swoje tradycje i kulturę, a ich niebieskie stroje dodają niepowtarzalnego kolorytu temu miejscu. Na północnych krańcach miasta znajdziemy Park Stawu Czarnego Smoka, z którego roztacza się zapierający dech widok na masyw Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka, liczącej 4506 metrów n.p.m. Widok ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całych Chinach, a samo miasto nie bez powodu często nazywane jest perłą Yunnanu.

źródło: Silk Road Poland