W środę rozpoczął się konkurs fotograficzny pt. Piękno ponad granicami, którego celem jest zaprezentowanie krajobrazów Chin i bogactwa ich kultury.

Konkurs, otwarty dla pasjonatów fotografii z całego świata, podzielony jest na trzy sekcje: „Piękne Chiny”, „Monumentalne Chiny” oraz „Impresje z Chin i Wielkiej Brytanii”.

„Ważne jest, aby zrozumieć ludzi i kulturę innych krajów, a fotografia jest najlepszym na to  sposobem” — powiedział Michael Pritchard, dyrektor programowy Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego.

„W momencie, gdy wkraczamy w erę sztucznej inteligencji, potrzebujemy świata, który współpracuje i przełamuje bariery. Medium takie jak fotografia jest w pewnym sensie językiem, który te bariery przekracza.  

Tego języka nie trzeba tłumaczyć na mandaryński czy angielski – powiedział Tim Flach, prezes Stowarzyszenia Fotografów Wielkiej Brytanii, w wywiadzie dla agencji Xinhua, po ceremonii otwarcia konkursu.

Jego zdaniem konkursy takie jak „Piękno ponad granicami” dają możliwość poznania różnic i podobieństw między tymi dwiema kulturami.

„W moim rozumieniu język fotografii przewyższa słowa, ponieważ jednoczy kultury poprzez wizualną rozmowę, opartą na wzajemnym zrozumieniu. Służy jako okno na różne kultury, umożliwiając nam wejście do innego świata” – powiedział Li Liyan, doradca minister ds. kultury ambasady chińskiej w Wielkiej Brytanii.

Prace można nasyłać do 31 października. Jury składa się z profesjonalnych fotografów z Chin i Wielkiej Brytanii, którzy ocenią jakość prac i ocenią je na podstawie trzech kryteriów: trafności tematu, znaczenia artystycznego i prezentacji wizualnej.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 grudnia.

Organizowany wspólnie przez China National Tourist Office w Londynie, Nouvelles d’Europe Britain Edition i Shangtufang Image Art Studio, konkurs cieszy się również wsparciem Sekcji Kultury Ambasady Chińskiej w Wielkiej Brytanii, Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, Global Photographic Union, Sino European Arts, a także Beijing-London Short Video Festival.

źródło: Silk Road Poland