9 maja czasu lokalnego małżonka chińskiego przewodniczącego Xi Jinpinga, Peng Liyuan, w towarzystwie małżonki premiera Węgier Viktora Orbana, Lévai Anikó, odwiedziła węgiersko-chińską szkołę dwujęzyczną w Budapeszcie.

Peng Liyuan została ciepło powitana przez Lévai Anikó i dyrektora szkoły, a uczniowie ustawili się w korytarzach i wiwatowali na jej cześć i machali flagami narodowymi Chin i Węgier.

Peng Liyuan i Lévai Anikó z wielkim zainteresowaniem obserwowały zajęcia z języka chińskiego i tradycyjnej kultury chińskiej, takie jak wycinanie papieru i kaligrafia, a także serdecznie rozmawiały z uczniami. 

Peng Liyuan stwierdziła, że węgiersko-chińska szkoła dwujęzyczna jest symbolem przyjaźni chińsko-węgierskiej i bardzo się cieszy, że uczniowie bardzo dobrze mówią po chińsku. Wyraziła nadzieję, że uczniowie będą pilnie się uczyć, poznawać język chiński i chińską kulturę, mieć możliwość odwiedzenia lub studiowania w Chinach oraz aktywnie przyczyniać się do przekazywania i promocji przyjaźni chińsko-węgierskiej.

Peng Liyuan i Lévai Anikó obejrzały film przedstawiający 20-letni proces rozwoju szkoły, a także wspaniałe występy uczniów, w tym: taniec, recytację poezji i śpiew chóru. Zrobiły też sobie zdjęcia z uczniami. Przed wyjazdem, Peng Liyuan przekazała szkole serię książek przedstawiających kulturę chińską.

Węgiersko-Chińska Szkoła Dwujęzyczna powstała w 2004 roku. Jest to dwujęzyczna szkoła publiczna, w której uczy się zarówno w języku chińskim, jak i węgierskim.

źródło: polish.cri.cn