Muzeum Mauzoleum Cesarza Qinshihuanga w północno-zachodnich Chinach ogłosiło w środę, że będzie współpracować ze swoim francuskim odpowiednikiem w zakresie renowacji katedry Notre-Dame w Paryżu i ochrony Terakotowych Wojowników.

Według muzeum zlokalizowanego w prowincji Shaanxi w północno-zachodnich Chinach wspólne badania prowadzone z francuską Fondation des Sciences du Patrimoine skupiają się przede wszystkim na ochronie pozostałości drewnianych i ziemnych stanowisk archeologicznych.

Badania nad ochroną pozostałości drewnianych będą obejmować wspólne wysiłki na rzecz konserwacji i renowacji drewna zniszczonego przez ogień z katedry Notre-Dame w Paryżu. Badania obejmą także identyfikację gatunków drewna, ocenę stanu zachowania, mechanizmy degradacji oraz techniki i metody ochrony.

W przyszłości obie strony wspólnie zbadają właściwości materialne i wartość historyczną pozostałości drewnianych i stanowisk archeologicznych znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tymczasem ta chińsko-francuska współpraca dotyczy także opracowywania praktycznych technologii i systemów metod konserwacji zabytków kultury oraz wspólnego kultywowania młodych talentów w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.