Z okazji wizyty państwowej przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga we Francji, 5 maja w Paryżu odbyło się spotkanie „Zrozumieć chińską modernizację – chińsko-francuski dialog młodzieży”, którego gospodarzami byli Chińska Grupa Mediów, Stowarzyszenie Absolwentów Sciences Po, Interuniversity Committee of the UN w Paryżu i Uniwersytet Jinan z Chin.

Shen Haixiong, wiceminister Wydziału Publicznego KC KPCh i prezes CMG powiedział podczas wydarzenia, że w ciągu ostatnich 60 lat, od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Francją, oba kraje stworzyły bogate owoce współpracy opartej na wzajemnym szacunku. Od początku tego roku młodzi wysłannicy kultury z Francji, wyróżnieni przez CMG, intensywnie uczestniczyli w działaniach edukacyjnych dotyczących „modernizacji w stylu chińskim” i doświadczyli z pierwszej ręki, na żywo, w Chinach, praktyki modernizacji w stylu chińskim. Odkryli oni, że modernizacja w stylu chińskim jest głęboko zakorzeniona w doskonałej tradycyjnej chińskiej kulturze, jest potężną siłą napędową narodu chińskiego, która prowadzi do budowy nowoczesnej cywilizacji. Chińska modernizacja należy do Chin i do świata.

Shen Haixiong dodał, że jako międzynarodowe wiodące media, które są również pełne młodzieńczej żywotności, CMG będzie nadal rozwijać platformę dialogu dla wymiany i przyjaźni, aby więcej młodych ludzi mogło dostrzec wyjątkowy urok Chin w Nowej Erze i energiczną witalność narodu chińskiego w budowaniu nowoczesnej cywilizacji. Przyszłość należy do młodzieży i od niej zależy. Mam nadzieję, że młodzi ludzie z Chin i Francji odziedziczą i ubogacą głęboką przyjaźń między naszymi krajami i wniosą swoją młodzieńczą siłę do budowania społeczności o wspólnej przyszłości dla ludzkości – dodał prezes CMG.

Podczas tego wydarzenia Chińska Grupa Mediów podpisała „Memorandum w sprawie współpracy między Chińską Grupą Mediów a Stowarzyszeniem Absolwentów Sciences Po”. Obie strony będą współpracować w zakresie wymiany ekspertów i naukowców, współpracy z mediami, wspólnych badań i publikacji wyników badań naukowych.

źródło: polish.cri.cn