Na zaproszenie prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona, 5 maja po południu czasu lokalnego, wylądował w Paryżu, przewodniczący Chin Xi Jinping, rozpoczynając w ten sposób swoją wizytę państwową we Francji.

W dniu 5 maja po południu czasu lokalnego, przewodniczący ChRL Xi Jinping przyleciał do Paryża. Na międzynarodowym paryskim lotnisku Orly, ciepło powitał go francuski premier Gabriel Attal i inni francuscy wyżsi urzędnicy państwowi.

W pisemny przemówieniu Xi Jinpinga, chiński przywódca stwierdził, że ma przyjemność rozpocząć swoją trzecią wizytę państwową w Republice Francuskiej, podczas której pragnie uczcić z narodem francuskim 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Francją. Jako ważni przedstawiciele cywilizacji Wschodu i Zachodu, Chiny i Francję, łączy długa historia wzajemnego uznania i podziwu. Sześćdziesiąt lat temu nasze kraje przełamały bariery dzielące dwa zimnowojenne bloki i nawiązały stosunki dyplomatyczne na szczeblu ambasadorów. W ciągu ostatnich 60 lat, stosunki chińsko-francuskie zawsze znajdowały się na czołowym miejscu relacji Chin z krajami zachodnimi. Dobre stosunki między Chinami a Francją nie tylko przynoszą korzyści naszym dwóm narodom, ale także zapewniają stabilność i pozytywną energię niespokojnemu światu – napisał przywódca Chin. Podczas mojej wizyty zamierzam dokonać głębokiej wymiany poglądów z prezydentem Macronem, na temat zacieśnienia stosunków chińsko-francuskich i chińsko-europejskich w nowych okolicznościach, a także będziemy rozmawiać na temat głównych problemów międzynarodowych i regionalnych świata. Mam nadzieję, że ta wizyta pomoże scementować naszą wieloletnią przyjaźń, zwiększy zaufanie polityczne, pomoże zbudować strategiczny konsensus oraz pogłębi wymianę i współpracę w różnych dziedzinach. Mam nadzieję, że nasze kraje oświetlą nam drogę prowadzącą naprzód, pochodnią historii, otworzą lepszą przyszłość stosunków chińsko-francuskich i wniosą nowy wkład w pokój, stabilność i rozwój na świecie – stwierdził w swoim przemówieniu przywódca Chin.

Chińskiemu przywódcy towarzyszą jego małżonka Peng Liyuan oraz Cai Qi, członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i dyrektor Kancelarii KC KPCh, a także Wang Yi, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i Minister Spraw Zagranicznych ChRL.

Na lotnisku, chińskiego przywódcę powitał również ambasador Chin we Francji Lu Shaye.

Po drodze z lotniska do hotelu, przewodniczącego Xi Jinpinga witał i pozdrawiał tłum ludzi, w tym przedstawiciele Chińczyków mieszkający za granicę i chińskich studentów, którzy spontanicznie czekali po obu stronach drogi, trzymając wysoko czerwone transparenty, z napisami takimi jak: „Niech żyje przyjaźń między Chinami i Francją!” i „Życzymy przewodniczącemu Xi Jinpingowi pełnego sukcesu podczas jego wizyty we Francji!” oraz machali chińskimi i francuskimi flagami, bili w gongi i bębny, a także prezentowali tańce smoka i lwa, aby serdecznie powitać przewodniczącego Xi Jinpinga.

źródło: polish.cri.cn