Chiny przyspieszają budowę nowego modelu rozwoju przyjętą podczas III Plenum KC KPCh XX kadencji. Będą uczestniczyć w reformie globalnego zarządzania gospodarczego i dzielić się rozwiązaniami z resztą świata, aby stworzyć lepszą przyszłość. Takie deklaracje padały podczas spotkania Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sun Linjiang z mediami, w czasie którego przedstawił założenia przyjętej rezolucji. Spotkanie odbyło się 7 sierpnia w Ambasadzie ChRL w Warszawie.

Podejmując konkretne działania, Chiny coraz szerzej otwierają się na świat zewnętrzny. Kontynuując budowę potężnego narodowego planu modernizującego kraj, zamierzają realizować strategię, która daje obopólne korzyści wszystkim partnerom. Połączyły działania do tworzenia „Pasa i Szlaku”, aby rozszerzać współpracę z innymi krajami w obszarach takich jak infrastruktura, przemysł, handel, innowacje naukowe i technologiczne itp.

Rezolucja jasno stwierdza, że reformy muszą być prowadzone zgodnie z nową koncepcją rozwoju. Należy udoskonalać system i mechanizm tworzenia nowych sił wytwórczych zgodnie z lokalnymi warunkami oraz promować silniejszy, bardziej zbilansowany i zrównoważony rozwój gospodarczy.

Chiny planują jak najszybciej znieść wszelkie środki ograniczające inwestycje zagraniczne w sektorze produkcyjnym, rozszerzyć katalog branż, zachęcając do inwestycji firmy z zagranicy, a także planują zredukowanie ograniczeń utrudniających dostęp dla inwestycji zagranicznych.

Kraj planuje także większe otwarcie branży usługowej, promowanie uporządkowanego otwarcia telekomunikacji, Internetu, edukacji, kultury i opieki zdrowotnej. Jednocześnie Chiny będą na równych zasadach i w równy sposób wspierać rozwój przedsiębiorstw krajowych oraz tych finansowanych z zagranicy. Zagwarantują przedsiębiorstwom zagranicznym traktowanie na równi z przedsiębiorstwami krajowymi w zakresie dostępu do kluczowych czynników, licencji, ustanawiania standardów i zamówień rządowych.

Polska może bardzo zyskać na tej współpracy w dziedzinie m.in handlu, rolnictwa, gospodarki cyfrowej, zielonego przemysłu, energii odnawialnej, a także na dalszym zwiększaniu ułatwień w wymianie między dwoma krajami. Od 1 lipca wprowadzono w Chinach możliwość bezwizowego pobytu dla obywateli polskich do 15 dni, a także zezwolono na wydanie pięcioletnich wielokrotnych wiz biznesowych, turystycznych oraz rodzinnych dla spełniających wymogi obywateli Polski.

źródło: https://liderzyinnowacyjnosci.com/