W subtropikalnych górach południowo-wschodniej chińskiej prowincji Fujian, pośród pól herbaty, tytoniu i ryżu oraz sosnowych i bambusowych lasów, znajduje się seria gigantycznych wielopiętrowych domów zbudowanych z drewna i ufortyfikowanych ścianami z błota.

Te masywne domy komunalne, zbudowane między XIII a XX wiekiem, powstały zgodnie z zasadami feng shui.

Tulou to ogólna nazwa wielopiętrowych, zazwyczaj obronnych budynków z ubitej ziemi. Przeznaczone do zamieszkiwania przez kilkadziesiąt rodzin, członków jednego rodu, stanowią istotny element architektury Hakków. Wznoszone od XII w., tulou występowały w wielu odmianach, a najbardziej znane są okrągłe tulou z Fujianu, nazywane Fujian Tulou.

Na przestrzeni dziejów ich mieszkańcami byli migranci z południowych Chin, którzy wywodzili się z ziem sąsiadujących z Żółtą Rzeką.

Hrabstwo Hua’an w prowincji Fujian 25 czerwca rozpoczęło rekrutację muzyków z całego świata, zainteresowanych promowaniem kultury Tulou.

Kampania została zainaugurowana podczas targów tematycznych związanych z promocją kulturalną i turystyczną hrabstwa Hua’an.

Rekrutując profesjonalnych muzyków, zespoły i wykonawców do tworzenia i prezentowania muzyki lub tańca, które interpretują kulturę Tulou, hrabstwo zamierza zorganizować serię wydarzeń, w tym festiwal sztuki i kultury Tulou, a także wystawy, koncerty i festiwale muzyczne prezentujące muzykę Tulou.

Za pomocą tych środków hrabstwo planuje zwiększyć uznanie i docenienie sztuki i dziedzictwa kulturowego Tulou na poziomie globalnym.

Więcej na Silk Road Poland