W rejonie Yimeng we wschodnich Chinach prowincji Shandong ceramiczne gwizdki, które kiedyś były najpopularniejszymi zabawkami dla miejscowych dzieci, dziś odzyskują zainteresowanie jako typowe ucieleśnienie lokalnej kultury ludowej.

W wiosce Chuzhuang w mieście Linyi w południowo-wschodnim Shandong produkcja glinianych gwizdków ma ponad 340-letnią historię. Według książki zatytułowanej „Krótka historia chińskich zabawek ludowych”, w Chuzhuang obfitowało w gliniane gwizdki, zwłaszcza te w kształcie głowy wołu i te z podwójnymi otworami, które mogły wydawać dwie różne melodie.

W przeszłości gliniane gwizdki wykonane w Chuzhuang były sprzedawane do prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach i prowincji Hebei w północnych Chinach i służyły jako główne źródło dochodu dla lokalnych mieszkańców.

Gromadzone przez wiele muzeów narodowych i ekspertów na całym świecie, klasyczne gliniane gwizdki z wioski Chuzhuang zdobyły również wiele krajowych nagród w Chinach i są uważane za jedną z ważnych platform wymiany kulturalnej między Chinami a innymi krajami.

źródło: Silk Road Poland