W Chinach brakuje dostawców w związku z falą infekcji Covid-19, a samorządy lokalne mobilizują obywateli do pomocy.
Gdy kraj zaczął znosić drakońskie środki przeciwko Covid-19, gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem doprowadził do poważnego niedoboru siły roboczej we wszystkich branżach, a sektor usług na żądanie, który stał się istotną częścią życia miejskiego, doświadcza kryzysu. najpoważniejsze zakłócenia.
Według Ministerstwa Transportu firmy kurierskie w Chinach otrzymały w zeszły piątek 315 milionów zamówień i dostarczyły 324 miliony paczek, odpowiednio o 7,4 procent i 15,2 procent mniej niż dzień wcześniej. Na stacji dostawczej JD.com w dzielnicy Sanyuanqiao w Pekinie pracownik powiedział, że Covid-19 przetoczył się przez placówkę, wpływając na wszystkich dziewięciu pełnoetatowych pracowników.
„Każdy z nas był wcześniej zarażony Covid-dodatnim” – powiedział pracownik.

Mieszkaniec Pekinu o nazwisku Wang powiedział, że w jego piekarni w dzielnicy Xicheng zaczęły pojawiać się problemy z zamówieniami w drugim tygodniu grudnia, kiedy stolica zniosła większość środków kontroli pandemii.
„Mój sklep miał 140 zamówień 10 grudnia, ale nie wszystkie zostały dostarczone” – powiedział Wang, którego sklep otrzymuje średnio 70 do 80 zamówień dziennie. „Około 20 zamówień nigdy nie zostało odebranych i musieliśmy je wyrzucić”.
Tymczasem zamówienia na platformach na żądanie, takich jak Ele.me Meituan i Alibaba Group Holding, wzrosły, ponieważ ludzie zostają w domu i zamawiają jedzenie, artykuły spożywcze i leki przez Internet. Alibaba jest właścicielem South China Morning Post.
Dostawca Ele.me o nazwisku Song powiedział, że musi wziąć sześć dni wolnego, ponieważ miał wysoką gorączkę z Covid, ale wielu jego kolegów z łagodniejszymi objawami nadal pracowało, co zwykle oznacza jazdę na rowerze w temperaturach poniżej zera i przy silnym wietrze godzinami. Mimo to ciężka praca nie nadążała za rosnącymi zamówieniami.

Rząd prosi o pomoc. 20-letnia studentka uniwersytetu o nazwisku Chen powiedziała, że jest na feriach zimowych i nie ma motocykla, ale nadal zarejestrowała się jako dostawca w Pekinie po tym, jak dowiedziała się o niedoborze personelu.

We wtorek dostarczyła trzy zamówienia na posiłki, zarabiając w sumie 20 juanów (3 USD). „Największym wyzwaniem dla mnie jest to, że nie mam hulajnogi elektrycznej, więc jeździłem na deskorolce na dostawy”.
Ren Meng, inny obywatel Pekinu, który również zgłosił się do pomocy, powiedział, że praca ta jest wyczerpująca, zwłaszcza wieczorem, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza.
„Bardzo łatwo jest zarejestrować się jako kierowca w niepełnym wymiarze godzin na Meituan, ale praca jest trudna” – powiedział 36-latek. „Zajęło mi trochę czasu, aby dojść do siebie po dwóch godzinach nieobecności i prawie się przeziębiłem, mimo że ubrałem się warstwowo”.

Ren powiedział, że zarobił 53,5 juana, dostarczając sześć zamówień w ciągu dwóch godzin. Płaca minimalna w Pekinie dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin wynosi 25,3 juana za godzinę w zwykłe dni i 59 juanów w dni ustawowo wolne od pracy.
Władze w prowincjach takich jak Shannxi, Shanxi, Zhejiang, Jiangsu, Anhui, Shandong, Henan, Yunnan i Syczuan, a także gminy takie jak Chongqing i Szanghaj, dołączyły do Pekinu, prosząc o więcej osób, które dołączą do siły roboczej.
Firmy podwoiły również wysiłki rekrutacyjne.

Rzeczniczka Meituan powiedziała, że firma pracuje nad zatrudnieniem nowych kierowców i optymalizacją zasobów dostawy. Według doniesień lokalnych mediów, firma była w stanie przyciągnąć ponad 5000 nowych pracowników w Szanghaju po dotowaniu ponad 8 milionów juanów w opłatach za dostawę i planuje dodać kolejne 20 milionów juanów w postaci dotacji, aby przyciągnąć więcej nowych pracowników.
Gigant dostarczający żywność, który kontroluje ponad 70 procent rynku i miał ponad 5 milionów zarejestrowanych jeźdźców w zeszłym roku, powiedział również, że dostarczy ponad 24 000 zestawów sprzętu ochronnego Covid-19 i ponad 300 000 zestawów środków medycznych do niektórych 2400 stacji doręczeń w całym kraju, podały lokalne media.
W międzyczasie Ele.me dotuje opłaty za dostawę zamówień w aptekach oraz sklepach z owocami i artykułami spożywczymi w Pekinie, a także oferuje do 3000 juanów w premiach dla nowych pasażerów, którzy przyjmują zamówienia z platformy przez 15 dni z rzędu.