Podczas niedawno zakończonego Forum Zhongguancun 2024 w Pekinie niezwykłe zainteresowanie wzbudził robot chirurgiczny, zdolny do obierania surowego jaja przepiórczego.

„To robot do jednoportowej chirurgii endoskopowej, który może być używany do operacji urologicznych i ginekologicznych” – powiedział Hu Shiyou, pracownik firmy Beijing Surgerii Robotics Co., Ltd., twórcy robota.

Według Zhanga Qianga, prezesa i dyrektora naczelnego Shanghai United Imaging Healthcare Co., Ltd., coraz bardziej cyfrowe sale operacyjne, a także zastosowanie robotów chirurgicznych i systemów sztucznej inteligencji (AI) przyczyniają się do poprawy precyzji operacji.

„W oparciu o innowacyjną technologię badamy możliwość utworzenia nowego ekosystemu obejmującego etapy zapobiegania chorobom, diagnozowania, leczenia i powrotu do zdrowia” – powiedział Zhang.

Barry Marshall, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii, będący pracownikiem Chińskiej Akademii Inżynierii, podkreślił znaczenie badań podstawowych w rozwoju nauk i technologii medycznej, która promuje innowacyjność technologii medycznych.

Weźmy na przykład rozwój chirurgii klatki piersiowej. Według Wanga Juna, ordynatora Szpitala Ludowego Uniwersytetu Pekińskiego, w ciągu ostatniego stulecia miały miejsce dwa wielkie przełomy w tej dziedzinie – wyleczenie pacjenta z rakiem płuc metodą chirurgiczną w latach trzydziestych XX wieku oraz zastosowanie torakoskopu na początku lat dziewięćdziesiątych.

„Obecnie prawie 90 procent operacji raka płuc w Chinach można przeprowadzić za pomocą torakoskopu” – powiedział Wang dodając, że szpital ściśle współpracuje z ekspertami w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Chen Jiachang, wiceminister nauki i technologii zauważył, że promowanie innowacyjnych badań i rozwoju, w tym badań podstawowych, może prowadzić do opracowania skuteczniejszych metod leczenia, wygodniejszych i inteligentnych rozwiązań w zakresie zarządzania zdrowiem oraz przyspieszonego rozwoju leków i szczepionek.

W ostatnich latach świat stanął przed wyzwaniami zdrowotnymi. Liang Wannian, dziekan Instytutu Zdrowych Chin na Uniwersytecie Tsinghua powiedział, że niezwykle istotne jest radzenie sobie z zagrożeniem chorobami zakaźnymi, chorobami przewlekłymi i problemami związanymi ze starzeniem się oraz zwiększanie naszych możliwości zapobiegania przyszłym epidemiom i pandemiom.

„Mogę powiedzieć, że system opieki zdrowotnej w Chinach jest bardzo dobry” – powiedział Marshall w niedawnym wywiadzie dla agencji informacyjnej Xinhua. „Kiedy rozmawiam z naukowcami zajmującymi się medycyną w Chinach, wszyscy myślą o tych samych problemach związanych z rakiem, chorobami zakaźnymi, epidemiologią, wirusami i próbami wprowadzania innowacji”.

Yu Yingjie, członek Stałego Komitetu Komunistycznej Partii Chin powiedział, że w dzielnicy Changping i obszarze Yizhuang w Pekinie w szybkim tempie rozwija się wiele firm biofarmaceutycznych.

„Naukowcy z czołowych uniwersytetów i instytucji koncentrują się obecnie na transferze technologii” – powiedział Yu.

Pekin zamierza kontynuować współpracę z partnerami na całym świecie, aby przedstawiać nowe technologie, produkty i innowacyjne sposoby działania w obszarach życia i zdrowia, z których skorzysta więcej ludzi.