Chińska Izba Handlowa w Unii Europejskiej opublikowała 9 grudnia raport pt. „Rozwój chińskich przedsiębiorstw w UE”.
Dokument wskazuje, że „niepewność” stała się kluczowym wyzwaniem dla działalności chińskich firm w Europie. Raport zawiera także rekomendacje dla instytucji unijnych i rządów państw członkowskich, mające na celu poprawę warunków dla chińskich przedsiębiorstw w UE.
Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Mao Ning, odnosząc się do raportu 10 grudnia, podkreśliła, że Chiny zwróciły uwagę na zawarte w nim treści. Dokument wyraża poważne obawy chińskich przedsiębiorców dotyczące pogarszającego się środowiska biznesowego w UE. Według raportu:
- 68% ankietowanych firm oceniło, że warunki prowadzenia działalności w UE pogorszyły się w ostatnim roku,
- ponad połowa respondentów uznała, że rynek UE nie jest już sprawiedliwy i otwarty,
- 78% przedsiębiorstw wskazało „niepewność” jako główny problem w działalności na terenie Europy.
Od października ubiegłego roku UE wprowadziła ponad 40 restrykcyjnych środków handlowych wobec Chin. Nowa Komisja Europejska kładzie coraz większy nacisk na „bezpieczeństwo ekonomiczne”, planując zaostrzenie regulacji handlowych, zwiększenie kontroli inwestycji oraz wdrożenie bardziej rygorystycznych zasad dotyczących eksportu. Zdaniem strony chińskiej działania te stoją w sprzeczności z zasadami gospodarki rynkowej, uczciwej konkurencji i wolnego handlu, które Unia Europejska dotychczas promowała. Restrykcje te nie tylko szkodzą interesom chińskich firm, ale także wpływają na wizerunek UE jako partnera handlowego.
Chiny liczą, że Unia Europejska wsłucha się w uzasadnione obawy i oczekiwania chińskich przedsiębiorców. Apelują, by kwestie gospodarcze i handlowe nie były upolityczniane, a jednocześnie podkreślają potrzebę stworzenia sprawiedliwego, przejrzystego i niedyskryminacyjnego środowiska biznesowego dla inwestorów z Chin.