Chiny wznowią pilotażowe wycieczki grupowe do 20 krajów

Chiny podjęły decyzję o wznowieniu wyjazdowych podróży grupowych do wybranych krajów, w tym do Sri Lanki, na początku przyszłego miesiąca, ogłosiło chińskie Ministerstwo Kultury i Turystyki.

Ministerstwo poinformowało w ogłoszeniu na swojej stronie internetowej w piątek, że program pilotażowy wejdzie w życie 6 lutego, aby umożliwić biurom podróży otwarcie wyjazdowych podróży grupowych dla obywateli Chin do 20 krajów – Tajlandii, Indonezji, Kambodży, Malediwów, Sri Lanki, Filipin , Malezja, Singapur, Laos, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Kenia, Republika Południowej Afryki, Rosja, Szwajcaria, Węgry, Nowa Zelandia, Fidżi, Kuba i Argentyna.

Zgodnie z zawiadomieniem biura podróży będą mogły również oferować turystom pakiety lotnicze i hotelowe rozpoczynające się w tym samym czasie.

Decyzja została podjęta na wniosek panelu do spraw zagranicznych Wspólnego Mechanizmu Zapobiegania i Kontroli Rady Państwa, najważniejszej w kraju grupy zadaniowej ds. reagowania na COVID-19, i została oparta na rozważaniach dotyczących środków kontroli COVID-19 i rozwoju społeczno-gospodarczego, powiedział chiński Ministerstwo Kultury i Turystyki.

W zawiadomieniu zwraca się do władz lokalnych o zrozumienie znaczenia programu próbnego dla odmłodzenia przemysłu turystycznego w kraju oraz o to, jak muszą dobrze dbać o turystów.

Przewiduje również, że władze poinstruują organizatorów wycieczek, aby ściśle przestrzegali oficjalnych środków COVID-19 w kraju i za granicą. Turyści będą proszeni o upewnienie się przed wejściem na pokład, że nie są zarażeni tą wysoce zaraźliwą chorobą, zwrócenie uwagi na własne bezpieczeństwo i zdrowie oraz przestrzeganie lokalnych przepisów dotyczących COVID-19 podczas podróży, a także przestrzeganie wymogów dotyczących zapobiegania epidemii po powrocie do kraju rodzinne miasto.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia ogłosiła 26 grudnia, że Chiny zniosą wymóg kwarantanny dla przyjazdów międzynarodowych począwszy od 8 stycznia, ponieważ obniżą poziom zarządzania COVID-19 z klasy A do klasy B.

Dane z Trip.com, głównego dostawcy usług turystycznych w Chinach, pokazały, że zaledwie pół godziny po opublikowaniu ogłoszenia liczba wyszukiwań biletów lotniczych i zagranicznych hoteli osiągnęła w wyszukiwarce firmy najwyższy poziom od trzech lat.

Rankiem 27 grudnia liczba zamówień na bilety na loty zagraniczne wzrosła o 254 proc. w porównaniu z tym samym okresem dzień wcześniej. Singapur, Republika Korei, Japonia i Tajlandia należały do najpopularniejszych kierunków chińskich turystów.

Według danych chińskiego Ministerstwa Kultury i Turystyki w 2019 roku Chińczycy odbyli 155 milionów podróży zagranicznych.