10 grudnia 2024 roku w Pekinie przewodniczący ChRL Xi Jinping odbył spotkanie z liderami kluczowych międzynarodowych organizacji gospodarczych.

Podczas rozmów Xi Jinping podkreślił, że świat znajduje się obecnie w okresie przyspieszających zmian, pełnym wyzwań i transformacji. Zwrócił uwagę, że ludzkość tworzy wspólnotę losów – kraje nie funkcjonują jak 190 oddzielnych łodzi, lecz płyną jedną wielką łodzią, dzieląc wspólne przeznaczenie. Wskazał, że państwa powinny traktować rozwój innych jako szansę, a nie zagrożenie, oraz postrzegać się wzajemnie jako partnerów, a nie rywali.

Xi Jinping zadeklarował gotowość Chin do współpracy z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi w promowaniu multilateralizmu, wspieraniu rozwoju krajów Globalnego Południa i budowaniu bardziej sprawiedliwej oraz inkluzywnej gospodarki światowej.

Optymizm wobec chińskiego modelu rozwoju

W imieniu międzynarodowych organizacji głos zabrali m.in. prezes Nowego Banku Rozwoju Dilma Rousseff, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oraz prezes Banku Światowego Ajay Banga. Wyrazili uznanie dla chińskich osiągnięć gospodarczych, zwłaszcza w zakresie redukcji ubóstwa i rozwoju nowoczesnych technologii. Podkreślili, że Chiny są ważnym motorem globalnego wzrostu oraz stabilizatorem światowej gospodarki.

Xi Jinping zaznaczył, że chińska gospodarka, która przez ponad 40 lat rozwijała się dynamicznie, wkroczyła w etap wysokiej jakości wzrostu. Przyczyniła się ona do 30% światowego wzrostu gospodarczego. Chiny pozostają zaangażowane w dalsze reformy, rozszerzanie otwartości i tworzenie korzystnych warunków dla międzynarodowego biznesu.

Apel o współpracę i reformy globalnego systemu

Przewodniczący ChRL wskazał, że światowa gospodarka potrzebuje nowego impulsu rozwojowego opartego na innowacjach, technologii cyfrowej, sztucznej inteligencji i zielonych technologiach. Podkreślił szkodliwość polityki gospodarczej opartej na izolacjonizmie i „rozłączaniu łańcuchów”.

Xi Jinping zaapelował o reformę globalnego systemu zarządzania gospodarczego, aby lepiej odzwierciedlał on zmieniającą się rzeczywistość ekonomiczną oraz zwiększył reprezentację krajów Globalnego Południa. Podkreślił, że reformy powinny opierać się na zasadach multilateralizmu i równości szans.

Relacje chińsko-amerykańskie

Podczas spotkania Xi Jinping odniósł się również do relacji chińsko-amerykańskich, wskazując na potrzebę dialogu i współpracy w celu zapewnienia stabilności i zrównoważonego rozwoju. Zaznaczył, że wojny handlowe i technologiczne przynoszą straty wszystkim stronom i sprzeciwiają się zasadom ekonomicznym.

Chiny pozostają zdeterminowane, by promować politykę otwartości oraz chronić swoją suwerenność i interesy rozwojowe. Jednocześnie wyrażają gotowość do współpracy na rzecz wspólnego dobrobytu i stabilności w relacjach międzynarodowych.