Po południu 24 czerwca, w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, przewodniczący Chin Xi Jinping rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, przebywającym z wizytą państwową w Chinach.

Xi Jinping zwrócił uwagę, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały Chińską Republikę Ludową, a w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską. W ciągu ostatnich 75 lat stosunki chińsko-polskie stale się rozwijały. W szczególności, odkąd osiem lat temu wspólnie podjęto decyzję o podniesieniu stosunków chińsko-polskich do wszechstronnego partnerstwa strategicznego, wymiana i współpraca między oboma krajami w różnych dziedzinach została kompleksowo rozszerzona i pogłębiona, a owoce współpracy przyniosły korzyści obu narodom. Obecnie zmiany na świecie zachodzą w sposób bezprecedensowy. Chiny są gotowe współpracować z Polską w celu utrzymania Pięciu Zasad Pokojowego Współistnienia, podtrzymania pierwotnego dążenia do nawiązania stosunków dyplomatycznych, kontynuowania tradycyjnej przyjaźni, promowania trwałego rozwoju stosunków dwustronnych na wyższy poziom oraz wprowadzenia większej stabilności i pewności w świecie pełnym zamętu.

Xi Jinping podkreślił, że kluczem do sukcesu stosunków chińsko-polskich jest to, że obie strony potrafią czerpać mądrość i siłę z własnych narodowych tradycji historycznych i kulturowych oraz samodzielnie rozwijać dwustronne przyjazne stosunki. Obie strony powinny nadal trzymać się rdzenia przyjaźni chińsko-polskiej, jakim jest wzajemny szacunek, równość, wzajemnie korzystna współpraca i wymiana oraz wzajemne uczenie się, rozumieć i wspierać wzajemne wysiłki na rzecz ochrony suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych, wspólnie przeciwstawiać się zimnowojennej mentalności i konfrontacji blokowej, podtrzymywać system międzynarodowy z Organizacją Narodów Zjednoczonych w centrum oraz promować budowę równego i uporządkowanego, wielobiegunowego świata oraz globalizację gospodarczą, która przynosi korzyści i integrację. Obie strony powinny dobrze wykorzystać mechanizmy i platformy, takie jak Komitet Współpracy Międzyrządowej Chiny-Polska, wzmocnić koordynację strategiczną i ogólne planowanie współpracy w różnych dziedzinach, budować wysokiej jakości współpracę w ramach Pasa i Szlaku, chronić i promować współpracę przy dużych projektach, takich jak China-Europe Railway Express, oraz wzmocnić współpracę w handlu, rolnictwie, gospodarce cyfrowej, zielonym przemyśle, czystej energii i innych dziedzinach. Chiny z zadowoleniem przyjmują coraz więcej wysokiej jakości polskich produktów rolno-spożywczych na chiński rynek, wspierają rozwój inwestycji dwustronnych i mają nadzieję, że Polska zapewni uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw. Chiny podjęły decyzję o wprowadzeniu jednostronnej polityki 15-dniowego bezwizowego ruchu do Chin dla obywateli Polski. Obie strony powinny energicznie promować wymianę między oboma krajami w dziedzinie kultury, młodzieży, środowiska akademickiego i mediów. Chiny są gotowe współpracować z Polską i innymi krajami w celu promowania zrównoważonego rozwoju mechanizmu współpracy Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia oraz promowania zdrowego i stałego rozwoju stosunków Chiny-UE.

Andrzej Duda powiedział, że wciąż pamięta swoją pierwszą wizytę państwową w Chinach w 2015 r. i ceremonię otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie na początku 2022 r., a jego obecna wizyta dodatkowo świadczy o wielkiej witalności rozwoju Chin. Andrzej Duda wyraził uznanie dla filozofii rozwoju Chin, skoncentrowaną na ludziach pod przywództwem przewodniczącego Xi Jinpinga i jej niezwykłe osiągnięcia. Wizyta państwowa przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce w 2016 r. była kamieniem milowym w rozwoju wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Polską a Chinami. Zaproponowana przez przewodniczącego Xi Jinpinga Inicjatywa Pasa i Szlaku to ogromne szanse rozwojowe dla Polski, a współpraca z Chinami przy budowie Inicjatywy Pasa i Szlaku skutecznie promuje budowę infrastruktury i rozwój gospodarczy Polski. Od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami 75 lat temu, rozwój stosunków dwustronnych zawsze opierał się na równości i wzajemnym szacunku. Strona polska wysoko ceni długą historię i głęboką kulturę Chin, a także filozofię Chin w sprawach międzynarodowych i ich ważny wkład w pokój i rozwój na świecie. Polska przestrzega zasady jednych Chin i jest gotowa nadal promować współpracę Pasa i Szlaku z Chinami, pogłębiać wymianę i współpracę w dziedzinie gospodarki i handlu, rolnictwa, infrastruktury, łączności i wymian międzyludzkich, rozszerzać współpracę w nowych dziedzinach, takich jak innowacje, gospodarka cyfrowa i pojazdy NEV, a także zapraszać więcej chińskich przedsiębiorstw do inwestowania w Polsce. Polska jest gotowa do ścisłej współpracy z Chinami w zakresie wielostronnej komunikacji i współpracy, promowania dalszego rozwoju polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego oraz wnoszenia pozytywnego wkładu w pokój i stabilność na świecie. Polska przejmie rotacyjną prezydencję w UE w pierwszej połowie przyszłego roku i jest gotowa odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu rozwoju stosunków UE-Chiny i nadal promować współpracę między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami.

Obie strony wymieniły też poglądy na temat kryzysu ukraińskiego. Xi Jinping podkreślił, że stanowisko Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego polega na promowaniu rozmów pokojowych i rozwiązania politycznego. Obecnie należy dążyć do uniknięcia eskalacji konfliktu, deeskalacji sytuacji i stworzenia warunków do rozmów pokojowych. Leży to w interesie społeczności międzynarodowej, w tym Europy. Chiny sprzeciwiają się wykorzystywaniu przez niektórych ludzi normalnego handlu między Chinami a Rosją do oczerniania Chin. Chiny zachęcają i wspierają wszelkie wysiłki zmierzające do pokojowego rozwiązania kryzysu oraz promują budowę zrównoważonej, skutecznej i trwałej europejskiej architektury bezpieczeństwa. Chiny są gotowe nadal odgrywać konstruktywną rolę w politycznym rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego na swój własny sposób.

Po rozmowach obaj szefowie państw byli świadkami podpisania szeregu dwustronnych dokumentów o współpracy w dziedzinie gospodarki, handlu, rolnictwa itp.

Obie strony wydały Plan działania Chińskiej Republiki Ludowej i Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz wzmocnienia kompleksowego partnerstwa strategicznego (2024-2027).

Przed rozmowami Xi Jinping i jego małżonka Peng Liyuan zorganizowali ceremonię powitania Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser–Dudy. 

Tego samego dnia wieczorem Xi Jinping i Peng Liyuan wydali bankiet powitalny dla Andrzeja Dudy i jego małżonki w Złotej Sali Wielkiej Hali Ludowej.

źródło: polish.cri.cn