1 października w Chinach rozpoczęły się obchody się Święto Narodowego, nazywane Złotym Tygodniem. Jest to święto upamiętniające powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.

Chińska Republika Ludowa została założona 1 października 1949 roku, a ceremonia upamiętniająca utworzenie Centralnego Rządu Ludowego odbyła się na Placu Tiananmen w nowej narodowej stolicy Pekinie (wcześniej Peiping).

Właśnie tam miała miejsce pierwsza publiczna defilada nowej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, po wystąpieniu pierwszego przewodniczącego kraju Mao Zedonga, oficjalnie ogłaszającego utworzenie Republiki. Centralny Rząd Ludowy uchwalił rezolucję z okazji Święta Narodowego Chińskiej Republiki Ludowej 2 grudnia 1949 r. i ogłosił, że 1 października jest Świętem Narodowym.

Z okazji tego święta dni od 1 do 7 października są ogłaszane dniami wolnymi od pracy. Jest to najdłużej trwające święto państwowe zaraz po chińskim Nowym Roku. Oficjalne obchody trwają 3 dni, a pozostałe 4 mieszkańcy Państwa Środka przeznaczają na odpoczynek, podróże i spotkania z rodziną. Z tego powodu święto to nazywa się również Złotym Tygodniem.

źródło: Silk Road Poland