W piątek w Lhasie, stolicy autonomicznego regionu Tybetu, rozpoczęło się 5. China Xizang Tourism and Culture Expo, podczas którego zaprezentowano wyjątkowe zasoby turystyczne i kulturowe regionu, jednocześnie dążąc do zacieśnienia współpracy handlowej i gospodarczej.

W wydarzeniu wzięło udział łącznie 612 przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych, w tym 75 firm z Tajlandii, Kambodży, Nepalu i Bhutanu.

Podczas trzydniowej wystawy, poświęconej turystyce i kulturze, organizowanej przez Ministerstwo Turystyki i Kultury Chin wraz z regionalnym rządem Tybetu, podjęto działania takie jak forum przewodnie, wystawa sprzedaży produktów oraz konferencja promująca marketing turystyczny.

W targach uczestniczyło o sześć krajów więcej niż w poprzedniej edycji, a na wystawie zaprezentowano prawie 10 000 produktów w 19 kategoriach, w tym elektronikę użytkową, rękodzieło i lokalne specjały.

„Tybet, położony w głębi lądu płaskowyżu Qinghai-Tybet, jest bramą do południowo-zachodniej granicy Chin i kluczową barierą bezpieczeństwa ekologicznego, ważnym węzłem Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz ważnym szlakiem otwierającym do Azji Południowej” – powiedział Hu Heping, minister kultury i turystyki, przemawiając podczas ceremonii otwarcia wystawy.

„Ta międzynarodowa wystawa turystyczna i kulturalna ma na celu zbudowanie profesjonalnej i międzynarodowej platformy wystawienniczej, aby pokazać piękno ekologii, kultury, historii Tybetu”, powiedział Hu, dodając więcej osób w kraju i za granicą lepiej poznają, zrozumieją i polubią Tybet za pośrednictwem tych targów.

Położony w południowo-zachodniej części Chin Tybet sąsiaduje z regionem autonomicznym Xinjiang Uygur, prowincjami Qinghai, Syczuan i Yunnan.

Ze średnią wysokością geograficzną sięgającą 4000 metrów nad poziomem morza, do końca 2022 roku region ten miał stałą populację 3,64 miliona, przy czym Tybetańczycy i inne grupy etniczne stanowili ponad 87 procent populacji.

PKB regionu w 2022 roku przekroczył 213 miliardów juanów (30 milionów dolarów), a dochód do dyspozycji mieszkańców miast i wsi na mieszkańca osiągnął odpowiednio 48 753 juanów i 18 209 juanów.

W 2022 roku Tybet przyjął około 30 milionów turystów krajowych i zagranicznych, generując dochody z turystyki w wysokości około 40 miliardów juanów.

źródło: Silk Road Poland