Administracja chińska podjęła wczoraj decyzję o zniesieniu zakazu eksportu drobiu z Polski. Czekamy teraz tylko, żeby polskie zakłady zostały wpisane do chińskiego systemu, aby można było jak najszybciej rozpocząć eksport – powiedział Chińskiej Grupie Mediów Dariusz Goszczyński, Prezes Krajowej Rady Drobiarstwa. 

Kolejnym krokiem ułatwiającym eksport mięsa drobiowego z Polski do Chin jest też rozpoczęcie stosowania regionalizacji, czyli przepisów, które pozwalają w razie ogniska ptasiej grypy wyizolować tylko partię mięsa z dotkniętego chorobą regionu. Drób z innych regionów będzie mógł być eksportowany do Chin. Polska jest jednym z czterech krajów świata, który został włączony przez Chiny do systemu regionalizacji. Czekamy na wprowadzenie tych przepisów w życie przez stronę chińską – dodał prezes Goszczyński. Umowa o regionalizacji została podpisana w Pekinie w obecności przewodniczącego Xi Jinpinga i prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju w dniu 26 czerwca prezes Goszczyński podpisał też umowę o współpracy z China Entry and Exit Inspection and Quarantine Association.

źródło: polish.cri.cn