W dniach 14-17 listopada przewodniczący Chin Xi Jinping, na zaproszenie prezydenta USA Joe Bidena, wziął udział w szczycie Chiny-USA i 30. nieformalnym spotkaniu przywódców krajów APEC.

Przewodniczący Xi Jinping ma przyjaciół w wielu kręgach w Stanach Zjednoczonych, wiąże się z nimi wiele dobrych wspomnień. Na bankiecie powitalnym zorganizowanym przez zaprzyjaźnione organizacje amerykańskie, przewodniczący Xi powiedział: „Historia stosunków amerykańsko-chińskich jest pisana przez ludzi”.

Uczniowie z liceum Lincolna w Tacoma, w stanie Waszyngton, gdy tylko dowiedzieli się, że przewodniczący Xi przyjedzie do USA, przygotowali specjalny obraz dla przewodniczącego Xi i jego żony Peng Liyuan.

Namalowali na nim chińskie elementy, takie jak pandy wielkie i tradycyjną bramę pamięci oraz elementy charakterystyczne dla stanu Waszyngton, takie jak świstaki, kosmiczne igły itp. W ten sposób uczniowie chcieli przekazać swój wkład do trwającej przyjaźni między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i życzenia lepszej przyszłości dla obu krajów.

Przyjaźń Xi Jinpinga z liceum Lincolna sięga 1993 roku. Xi Jinping, wówczas sekretarz Miejskiego Komitetu Partii w Fuzhou, w prowincji Fujian, złożył wizytę w mieście Tacoma i odwiedził liceum Lincolna.

23 września w 2015 r. przewodniczący Xi Jinping, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, ponownie odwiedził liceum Lincolna i podarował szkole sprzęt do tenisa stołowego. Opowiedział wówczas historię o tym, że od ping-ponga rozpczęły się wzajemne kontakty między Chinami i USA. Przygotował także niespodziankę dla uczniów i zaprosił stu z nich do odwiedzenia Chin.

Rok później, grupa licealistów z Lincoln przyjechała do Chin. Zobaczyli prawdziwe Chiny i zawieźli do swojego kraju dobre wspomnienia o Chinach.

Dyrektor Lincoln Patrick Erwen, w liście do przewodniczącego Xi Jinpinga napisał: „W 2016 roku stu uczniów z naszej szkoły odwiedziło Chiny na Pana zaproszenie. Było to najlepsze doświadczenie edukacyjne w ich życiu. Chińskie sukcesy otworzyły im oczy… Poprzez wzmocnienie wymiany studenckiej i współpracy edukacyjnej będziemy dawać przykład mieszkańcom obu krajów.”

Podczas obecnej wizyty w USA przewodniczący Xi Jinping ogłosił, że w celu rozszerzenia wymiany między Chinami i Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza wśród młodzieży, Chiny są gotowe zaprosić, w ciągu najbliższych pięciu lat, 50 tys. amerykańskich nastolatków do Chin na wymianę i studia. (Z.T., Z.Z.)

źródło: polish.cri.cn