Książę Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, głowa Księstwa Monako, jest starym przyjacielem przewodniczącego Xi Jinpinga. Szefowie obu państw spotykali się ze sobą wielokrotnie.

Pięć lat temu, 24 marca 2019 r., przewodniczący Xi Jinping odwiedził Monako i był pierwszym chińskim przywódcą, który odwiedził to małe księstwo. Książę Albert powiedział wtedy: „To dla mnie wielka radość, to pierwsza wizyta w Monako głowy tak wielkiego kraju i światowego mocarstwa. 

Przewodniczący Xi Jinping i książę Albert przywiązują wiele uwagi do rozwoju wielu wspólnych dziedzin. Szefowie obu państw wzięli udział w ceremoniach otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi, Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nankinie i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. „Myślę, że przewodniczący Xi Jinping bardzo dobrze rozumie znaczenie sportu, ponieważ nie tylko popierał Pekin w organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, ale także ma nadzieję, że wszyscy Chińczycy będą uprawiali ćwiczenia fizyczne. „

Przewodniczący Xi Jinping wielokrotnie podkreślał: „Chińska modernizacja to modernizacja harmonijnego współistnienia człowieka z naturą.” W ciągu ostatniej dekady Chiny aktywnie wdrażały duże projekty ochrony różnorodności biologicznej, duża liczba rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków została objęta skuteczną ochroną, a ekologiczny obraz harmonijnego współistnienia wszystkich sfer z dnia na dzień się rozwija.

We wrześniu 2018 r. przewodniczący Xi Jinping spotkał się w Pekinie z księciem Albertem. Przewodniczący Xi Jinping powiedział: „Osobiście podjąłem decyzję o założeniu Rezerwatu Ochrony Tygrysa Syberyjskiego, Rezerwatu Ochrony Lamparta Syberyjskiego i Rezerwatu Ochrony Pantery Śnieżnej w północno-zachodnich Chinach.” Zrobiło to ogromne wrażenie na księciu Albercie II Grimaldim, który również troszczy się o dobrostan zwierząt. „To, co mnie szczególnie poruszyło, to determinacja i gotowość przewodniczącego Xi Jinpinga i chińskiego rządu do poprawy stanu środowiska naturalnego. Doskonale rozumiem określenie wspólnota ze wspólną przyszłością dla ludzkości, a troska o przyszłość ludzkości to bardzo dobra propozycja.”

źródło: polish.cri.cn