W wielu prowincjach Chin priorytetem jest dziś rozwój przemysłu przyszłości, a wśród nich inicjatywę przejmuje Pekin. Stolica Chin zaproponowała do 2035 roku skupienie większej liczby podmiotów innowacyjnych o dużych wpływach międzynarodowych.
18 lutego, pierwszego dnia po tegorocznych obchodach Święta Wiosny, w dzielnicy Changping w Pekinie rozpoczęła działalność inteligentna fabryka Xiaomi. Jest to główny węzeł produkcyjny, oferujący autonomiczną pracę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a większość zadań wykonują inteligentne roboty. Nowa fabryka należy do najbardziej zaawansowanych fabryk mobilnych w Chinach pod względem inteligentnej produkcji i cyfryzacji i jest w stanie produkować 30 000 smartfonów dziennie – twierdzi firma.
Region delty rzeki Jangcy przyspiesza rozwój
Yu Maojun, badacz z centrum badań makroekonomicznych Instytutu Badań Ekonomicznych Anhui, powiedział, że od początku roku region delty rzeki Jangcy wzmógł wysiłki na rzecz opracowania innowacyjnych i najnowocześniejszych technologii, przyspieszając rozwój przyszłych gałęzi przemysłu w tym nauki kwantowe i nauki przyrodnicze.
Od początku 2024 r. wiele chińskich miast, w tym Szanghaj, Hangzhou, Nanjing i Hefei we wschodnich Chinach, przyspieszyło tworzenie przyszłych stref pilotażowych dla przemysłu.
2 stycznia, pierwszego dnia roboczego 2024 r., w prowincji Anhui rozpoczęto budowę serii dużych projektów, z których 253 dotyczyło 10 największych wschodzących branż, takich jak sztuczna inteligencja i biomedycyna. 253 przyszłe projekty branżowe wymagałyby inwestycji o łącznej wartości 247,7 miliardów juanów.
18 lutego sąsiednia prowincja Zhejiang uruchomiła 333 duże projekty o łącznej wartości inwestycji 977 miliardów juanów, których celem jest utworzenie przyszłych stref pilotażowych w takich dziedzinach, jak blockchain, półprzewodniki trzeciej generacji, integracja lotnicza i nowe materiały.
„Wierzę, że w przyszłości wraz z zakończeniem tych dużych projektów dynamika nowych sił wytwórczych zostanie uwolniona w przyspieszonym tempie, a siła innowacji technologicznych ogromnie zmieni metody produkcji, styl życia i sposób myślenia ludzi, przynosząc głębokie i trwałe zmiany w gospodarce i społeczeństwie” – powiedział Yu.
Nowa runda rewolucji naukowo-technicznej
Przyszłe gałęzie przemysłu mają kluczowe znaczenie dla wykorzystania przez kraje możliwości, jakie stwarza nowa runda rewolucji naukowo-technicznej i transformacji przemysłowej oraz stworzenia nowego pola konkurencji między krajami. Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia ogłosiły inicjatywę związaną z rozwojem branż przyszłości, takich jak obliczenia wielkiej skali, technologia kwantowa i sztuczna inteligencja.
Wielu analityków stwierdziło, że proaktywne planowanie i inwestycje w przyszłe gałęzie przemysłu Chin nie tylko zapewniają, że Chiny dotrzymają kroku światu, a nawet będą liderem innowacji, promującym wysokiej jakości rozwój gospodarczy i transformację przemysłową.