Do 2025 r. powstanie 50 nowych terenów podmokłych o znaczeniu krajowym, a krajowy wskaźnik ochrony terenów podmokłych osiągnie 55 proc., zgodnie z Narodowym Planem Ochrony Mokradeł (2022-2030), wydanym wspólnie przez Chińską Administrację Leśnictwa i Użytków Zielonych oraz Ministerstwo Przyrody. Zasoby w październiku.

Chiny mają obecnie całkowitą powierzchnię 56,35 mln hektarów terenów podmokłych, w tym lasy namorzynowe, zalesione bagna, bagna krzewiaste, bagna i inne rodzaje terenów podmokłych, zgodnie z wynikami trzeciego National Land Resource Survey i National Land Change Survey 2020.

Plan wyjaśnia ogólne wymagania, układ przestrzenny i kluczowe zadania ochrony terenów podmokłych w Chinach przedstawione w celach rozwojowych.

Do 2025 roku stopień ochrony terenów podmokłych osiągnie 55 procent, a zdegradowane tereny podmokłe zostaną zachowane metodami naukowymi. Zwiększy się również powierzchnia leśna namorzynów i poprawi się jej jakość. Udoskonalone zostaną również przepisy i regulacje dotyczące ochrony terenów podmokłych w celu dalszej poprawy jakości i stabilności systemu ekologicznego terenów podmokłych. Ponadto utworzonych zostanie 20 terenów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym i 50 terenów podmokłych o znaczeniu krajowym.

Do 2030 r. funkcja ekosystemu terenów podmokłych i bioróżnorodność zostaną udoskonalone, wzmocniona zostanie jego kompleksowa funkcja usługowa oraz zwiększona zdolność sekwestracji dwutlenku węgla, aby Chiny stały się istotnym uczestnikiem, wkładem i liderem w globalnej ochronie i odtwarzaniu terenów podmokłych.

W 2022 r. przypada 30. rocznica przystąpienia Chin do Konwencji Ramsar o terenach podmokłych. Również pierwsza chińska ustawa o ochronie mokradeł weszła w życie 1 czerwca tego roku, wyznaczając nowy etap legalnego rozwoju ochrony mokradeł w Chinach.