Pozdrawiam Was wszystkich!

Tak jak energia wzrasta po przesileniu zimowym, tak i my wkrótce pożegnamy stary rok i rozpoczniemy nowy. Z Pekinu składam każdemu z Was najlepsze życzenia noworoczne!

W 2023 r. Chiny z determinacją i wytrwałością posuwały się naprzód. Przeszliśmy próby wiatru i deszczu, widzieliśmy po drodze piękne sceny i udało nam się realnie wiele osiągnąć. Zapamiętamy ten rok jako czas ciężkiej pracy i wytrwałości. Podążając naprzód z pełną ufnością patrzymy w przyszłość.

W mijającym roku idąc solidnym krokiem poczyniliśmy postępy. Dzięki naszym wysiłkom udało nam się płynnie reagować i przejść przez Covid-19. Chińska gospodarka utrzymała dynamikę ożywienia, w dążeniu do rozwoju wysokiej jakości osiągamy stały postęp. Nasz zmodernizowany system przemysłowy został jeszcze bardziej unowocześniony. Szereg zaawansowanych, inteligentnych i ekologicznych gałęzi przemysłu szybko wyłania się jako nowe filary gospodarki. Już 20. rok z rzędu zapewniliśmy imponujące zbiory. Wody stały się czystsze, a góry bardziej zielone. Poczyniono postępy w rewitalizacji obszarów wiejskich, poczyniono postępy w zakresie pełnej rewitalizacji północno-wschodnich Chin. Szybko rozwija się nowy obszar Xiong’an, pełen witalności jest pas gospodarczy wzdłuż rzeki Jangcy, a obszar Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makao wykorzystuje nowe możliwości rozwoju. Po przetrwaniu burzy chińska gospodarka jest bardziej odporna i dynamiczna niż wcześniej.

W mijającym roku ruszyliśmy naprzód zdecydowanym krokiem. Dzięki wieloletnim wysiłkom rozwój Chin oparty na innowacjach jest pełen energii. Do służby komercyjnej wszedł duży samolot pasażerski C919. Swój próbny rejs zakończył duży statek wycieczkowy zbudowany w Chinach. Misje w kosmosie kontynuują statki kosmiczne Shenzhou. Głębokomorska łódź podwodna Fendouzhe dotarła do najgłębszego rowu oceanicznego. Produkty zaprojektowane i wykonane w Chinach, zwłaszcza popularnych marek, cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Najnowsze modele telefonów komórkowych produkcji chińskiej odnoszą natychmiastowy sukces rynkowy. Nowe pojazdy energetyczne, baterie litowe i produkty fotowoltaiczne są nowym świadectwem wydajności produkcyjnej Chin. Cały kraj z determinacją wspina się na nowe szczyty, a każdego dnia pojawiają się nowe dzieła i innowacje.

W mijającym roku ruszyliśmy naprzód w świetnych nastrojach. Światowe Igrzyska Uniwersyteckie FISU w Chengdu i Igrzyska Azjatyckie w Hangzhou zapewniły spektakularne widowiska sportowe, a chińscy sportowcy doskonalili się w swoich dyscyplinach. Miejscowości turystyczne są pełne wypoczywających turystów, a rynek filmowy kwitnie. Ogromną popularnością cieszą się mecze piłkarskie „wiejskiej superligi” i „wiejska gala Festiwalu Wiosny”. Coraz więcej osób preferuje niskoemisyjny styl życia. Wszystkie te ekscytujące zjawiska uczyniły nasze życie bogatszym i bardziej kolorowym, są zarazem oznaką powrotu dawnego rytmu życia w całym kraju. Uosabiają dążenie ludzi do pięknego życia i przedstawiają światu tętniące życiem i rozwijające się Chiny.

W mijającym roku ruszyliśmy naprzód z wielką pewnością siebie. Chiny to wspaniały kraj ze wspaniałą cywilizacją. Na tym rozległym obszarze lądu smugi dymu na pustyniach północy i mżawki na południu przywołują nasze miłe wspomnienie wielu historii sprzed tysiącleci. Potężne rzeki Żółta i Jangcy niezmiennie nas inspirują. Odkrycia na stanowiskach archeologicznych w Liangzhu i Erlitou mówią nam wiele o początkach cywilizacji chińskiej. Starożytne chińskie znaki wyryte na kościach wyroczni w ruinach Yin, skarbach kultury w Sanxingdui oraz zbiorach Narodowego Archiwum Publikacji i Kultury świadczą o ewolucji chińskiej kultury. Wszystko to stanowi świadectwo uświęconej tradycją historii Chin i ich wspaniałej cywilizacji. I to wszystko jest źródłem, z którego czerpiemy naszą pewność siebie i siłę.

Kontynuując swój rozwój, Chiny objęły także świat i wypełniły swoje obowiązki jako duży kraj. Zorganizowaliśmy Szczyt Chiny–Azja Środkowa oraz III Forum Pasa i Szlaku na rzecz Współpracy Międzynarodowej, a także gościliśmy przywódców z całego świata na wielu wydarzeniach odbywających się w Chinach. Ja również odwiedziłem wiele krajów, uczestniczyłem w konferencjach międzynarodowych i spotkałem wielu przyjaciół, zarówno starych, jak i nowych. Dzieliłem się wizją Chin i pogłębiałem z nimi wspólne zrozumienie. Bez względu na to, jak ewoluuje krajobraz globalny, pokój i rozwój pozostają podstawowym trendem, a jedynie współpraca przynosząca obopólne korzyści może przynieść rezultaty.

Po drodze napotykamy przeciwne wiatry. Niektóre przedsiębiorstwa przeżywały trudne chwile, część osób miała trudności ze znalezieniem pracy i zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb. Niektóre miejsca nawiedziły powodzie, tajfuny, trzęsienia ziemi lub inne klęski żywiołowe. To wszystko pozostaje w mojej głowie na pierwszym miejscu. Kiedy widzę, jak ludzie stają na wysokości zadania, wyciągają do siebie rękę w obliczu przeciwności losu, bezpośrednio stawiają czoła wyzwaniom i pokonują trudności, jestem głęboko poruszony. Wszyscy, od rolników na polach po pracowników fabryk, od przedsiębiorców przecierających szlaki po żołnierzy strzegących naszego kraju – czyli ludzie o różnych ścieżkach życia – daliście z siebie wszystko. Każdy zwykły Chińczyk wniósł niezwykły wkład! Wy, ludzie, jesteście tymi, na których zwracamy uwagę, gdy walczymy o zwycięstwo nad wszystkimi trudnościami i wyzwaniami.

W przyszłym roku przypada 75. rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Będziemy konsekwentnie przyspieszać modernizację w chińskim stylu, w pełni i wiernie stosować nową filozofię rozwoju we wszystkich dziedzinach, przyspieszać budowę nowego modelu rozwoju, promować rozwój wysokiej jakości, a także dążyć zarówno do rozwoju jak i zapewnienia bezpieczeństwa. Będziemy nadal działać zgodnie z zasadą dążenia do postępu przy jednoczesnym zachowaniu stabilności, promowaniu stabilności poprzez postęp i ustanawianiu nowego przed obaleniem starego. Będziemy umacniać dynamikę ożywienia gospodarczego oraz pracować na rzecz osiągnięcia stałego i długoterminowego rozwoju gospodarczego. Będziemy pogłębiać reformy i ogólne otwarcie, w dalszym ciągu zwiększać wiarę ludzi w rozwój, promować dynamiczny rozwój gospodarki i zwiększymy wysiłki na rzecz ożywienia edukacji, rozwoju nauki i technologii oraz rozwoju talentów. Będziemy w dalszym ciągu wspierać Hongkong i Makau w wykorzystywaniu ich wyróżniających się mocnych stron, lepszym włączaniu się w ogólny rozwój Chin oraz zapewnianiu długoterminowego dobrobytu i stabilności. Chiny z pewnością zostaną zjednoczone, a wszystkich Chińczyków po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej powinno łączyć wspólne poczucie celu i udział w chwale odmłodzenia narodu chińskiego.

Nasz cel jest inspirujący i prosty. Ostatecznie chodzi o zapewnienie ludziom lepszego życia. Naszym dzieciom należy zapewnić dobrą opiekę i dobrą edukację. Nasza młodzież powinna mieć możliwość kontynuowania kariery i odniesienia sukcesu, a nasi seniorzy powinni mieć odpowiedni dostęp do usług medycznych i opieki. Kwestie te są ważne dla każdej rodziny i stanowią także najwyższy priorytet rządu. Musimy współpracować, aby rozwiązać te problemy. Obecnie, w naszym dynamicznym społeczeństwie, wszyscy są zajęci i borykają się z dużą presją w pracy i życiu. Powinniśmy wspierać ciepłą i harmonijną atmosferę w naszym społeczeństwie, poszerzać integracyjne i dynamiczne środowisko dla innowacji oraz tworzyć wygodne i dobre warunki życia, aby ludzie mogli wieść szczęśliwe życie, dawać z siebie wszystko i realizować swoje marzenia.

Kiedy do was mówię, w niektórych częściach świata nadal toczą się konflikty. My, Chińczycy, jesteśmy w pełni świadomi, co oznacza pokój. Będziemy ściśle współpracować ze społecznością międzynarodową dla wspólnego dobra ludzkości, budować wspólnotę ze wspólną przyszłością dla ludzkości i czynić świat lepszym miejscem dla wszystkich.

Właśnie w tej chwili, gdy wieczorne niebo rozświetlają światła w milionach domów, życzmy wszyscy naszej wspaniałej ojczyźnie pomyślności, a światu pokoju i spokoju! Życzę Wam szczęścia przez wszystkie cztery pory roku oraz sukcesów i zdrowia w nadchodzącym roku!

źródło: polish.cri.cn