Niezależnie od tego, czy szukasz równowagi i harmonii w domu, biurze czy diecie, feng shui jest najnowszym (w każdym razie według zachodnich standardów) cudownym lekarstwem na wszystko, co Ci dolega. Ale w rzeczywistości pojęcie „chi”, energii, którą feng shui stara się zrównoważyć, można przypisać taoizmowi, chińskiej filozofii, która sięga VI wieku p.n.e. Wiara taoistyczna głosi, że ludzki język nie jest w stanie wyjaśnić naszej egzystencji w świecie. Chi to moc poza światem fizycznym.

Niektórzy odrzucają feng shui jako stary chiński mit lub modę na zwariowanych młodych ludzi, ale zwolennicy feng shui twierdzą, że może ono poprawić wszystko, od harmonii w domu po bogactwo i dobrobyt.

Ale czym właściwie jest feng shui? Nauka czy przesąd? Skąd to się wzieło? A jak tego używasz? W tym artykule odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące sztuki feng shui.

Feng shui dosłownie tłumaczy się z chińskiego jako „wiatr” (feng) i woda („shui”). To sztuka układania budynków, przedmiotów, przestrzeni i życia w celu osiągnięcia harmonii i równowagi. Feng shui opiera się na założeniu, że światem rządzą niewidzialne siły. Ideą, która się za tym kryje, jest „odblokowanie” drogi, aby siły mogły swobodnie płynąć i tworzyć równowagę w przestrzeni (lub życiu).

Główną różnicą między praktykami feng shui (lub „vastu” w kulturze hinduskiej) a tradycjami zachodnimi jest przekonanie, że my jako ludzie jesteśmy połączeni z przestrzeniami, które zamieszkujemy. Wierzący w feng shui widzą święte cele i mistyczne znaczenia stojące za designem – nie tylko artystyczne budynki czy powierzchownie ładne otoczenie. Postrzegają świat w kategoriach energii kosmicznej.