W najbliższą sobotę w mieście Anyang w prowincji Henan w środkowych Chinach zostanie otwarte Muzeum Mauzoleum Cao Cao.

Cao Cao był chińskim mężem stanu i poetą. Urodził się w Qiao, Księstwo Pei (dzisiejsze Bozhou, Anhui), w 155 roku. Jego ojciec Cao Song był przybranym synem Cao Tenga, który z kolei był jednym z ulubionych eunuchów cesarza Huana. Niektóre zapisy historyczne, w tym Biografia Cao Mana twierdzą, że oryginalne nazwisko rodowe Cao Songa brzmiało Xiahou, a zatem był krewnym Xiahou Dun.

Cao Cao był przedostatnim wielkim kanclerzem wschodniej dynastii Han i posiadał ogromną władzę w ostatnich latach dynastii. Jako jedna z centralnych postaci okresu Trzech Królestw, Cao Cao położył podwaliny pod to, co później stało się państwem Cao Wei i został pośmiertnie uhonorowany tytułem „Cesarza Wu Wei”, mimo że nigdy oficjalnie nie ogłosił się Cesarzem Chin ani Synem Niebios. Cao Cao pozostaje kontrowersyjną postacią historyczną – w literaturze często przedstawiany jest jako okrutny i bezlitosny tyran, ale chwalono go też jako genialnego władcę, geniusza wojskowego i wielkiego poetę o niezrównanej charyzmie.

Podczas upadku wschodniej dynastii Han Cao Cao był w stanie zabezpieczyć większość północnych Chin, które były wówczas najbardziej zaludnioną i rozwiniętą częścią Chin. Cao Cao odniósł również duże sukcesy w przywracaniu porządku publicznego i odbudowie gospodarki jako wielki kanclerz.

Cao Cao był wysoce uzdolniony w poezji, kaligrafii, sztukach walki i strategii wojskowej. Napisał wiele dzienników wojennych, w tym komentarz do Sztuki wojny Sun Tzu.

W muzeum będzie można podziwiać ponad 400 eksponatów, w tym kamienne tablice, ceramikę, ozdoby i przedmioty codziennego użytku, sprzed prawie 2000 lat.

źrodło: Silk Road Poland