Chiny to starożytny i ogromny kraj, z różnorodnymi kulturami, tradycjami, krajobrazami i klimatami. W związku z tym nie można mówić o jednolitej kuchni chińskiej. Jest ich wiele. Jadąc do Chin przygotuj podniebienie na spotkanie setek smaków.

Chińczycy jednak zredukowali je do ośmiu odmian, które mają związek z określonymi regionami kraju.

Podczas gdy kuchnia w centrum kraju jest bardziej ostra, południowa bardziej kwaśna, wschodnia jest lekka i słodka. Północne kulinaria są słonawe i prostsze oraz zawierają mniej warzyw, a więcej pszenicy.

Kuchnia Guangdong to kuchnia typowo kantońska. Jest słodka, zawiera sosy i jest jedną z najbardziej znanych na całym świecie. To kuchnia Hongkongu i prowincji Guangdong, Z dużą ilością ryżu, ryb i skorupiaków, z małą ilością przypraw.

Króluje tam kolendra, ocet ryżowy, anyż, sos ostrygowy, cukier, sos imbirowy lub hoisin. Wśród najpopularniejszych dań kuchni kantońskiej są dim sum, jajka na parze, pieczona wieprzowina lub char siu. Chińscy emigranci pochodzą głównie z tej części kraju, dlatego jest to najbardziej znana kuchnia chińska na świecie.

Kuchnia syczuańska jest bardzo ostra i aromatyczna. Typowe dania z Chongqing lub Chengdu, przyprawione są pieprzem, anyżem, szalotką, papryczką chili, pastą chili, cynamonem, koprem włoskim, goździkami i czosnkiem. Są one mięsne i pikantne. Drób i wieprzowina są pieczone, grillowane lub gotowane na parze, ale smażenie to najpopularniejszy sposób obróbki.

Kuchnia Jiangsu to kuchnia panująca w bogatym Szanghaju i prowincji Jiangsu. Ma reputację kuchni dla smakoszy, przez swoje  wyrafinowane techniki i efektowną  prezentację potraw.

Kuchnia Zhejiang jest zredukowana w swoich produktach do bambusa i ryb. Jest to styl podobny do poprzedniego, ponieważ geograficznie są blisko, jest natomiast prostszy i mniej wyszukany. Najważniejsze jest, aby jeść świeże produkty, bardzo często na surowo.

W  przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, nie jest kuchnia ostra ani pikantna i opiera się na rybach i owocach morza. A jeśli lubisz słodycze to właśnie tu otrzymasz ich wiele. Słodycze z pszenicą, ryżem i fasolą, ta kuchnia czyni cuda.

Kuchnia Fujian obejmuje dania ze składników pochodzenia morskiego i górskiego. Zupy i gulasze to ich specjalność. W potrawach otrzymamy duże ilości grzybów, bambusa i ziół. Niskokaloryczna z dużą ilością  składników odżywczych gotowanych na wiele sposobów.

Kuchnia Hunan jest zawsze podawana na gorąco i na ostro. Jest pikantniejsza od tej z Syczuanu, ponieważ używa się tu dużo pieprzu. Uprawia się tu wiele odmian papryki i cytrusów, stąd też Hunan Orange Chicken jest wysoko cenioną potrawą, przygotowywaną z tamtejszymi przyprawami.

Kuchnia Anhui to kuchnia Chińskich Żółtych Gór. Może nie jest zbyt dobrze znana, ale jest ciekawa , mimo że jej składniki pochodzą z niezbyt urodzajnej ziemi. To prosta, ale atrakcyjna chłopska kuchnia. Żaby, żółwie, krewetki, dzikie grzyby, bambus, liście herbaty, ryż, ziemniaki – to wszystko trafia do zup i gulaszów.

Kuchnia Shangdon, najbardziej słona i chrupiąca. Ryby i owoce morza są kuchenną codziennością, ponieważ jest to obszar przybrzeżny. W menu znajdują się ryby morskie i rzeczne, skorupiaki, makaron, sól i ocet, ale jak zwykle są to, mimo prostych składników,  wykwintne dania.

Różne rodzaje kuchni chińskiej… Chciałoby się spróbować ich wszystkich, niestety wymaga to podróżowania po całym kraju. A co, jeśli nie możemy? Co, jeśli jesteśmy tylko w Pekinie? Warto wtedy odwiedzić strefy gastronomiczne w centrach handlowych stolicy Chin. Tam można odkryć smaki z różnych regionów.