„Wysokiej jakości rozwój gospodarki Chin w ciągu ostatnich pięciu lat dał oczywisty efekt, gdyż druga co do wielkości gospodarka świata jest na dobrej drodze do systematycznej realizacji tegorocznego celu wzrostu gospodarczego” – komentowały zagraniczne media po publikacji chińskiego raportu gospodarczego. Z danych wynika, że ​​w 2023 r. PKB Chin wynosił prawie 130 bilionów juanów, co czyni Chiny drugą co do wielkości potęgą gospodarczą na świecie.

Profesor Wang Xiaosun z Instytutu Ekonomicznego Uniwersytetu Ludowego powiedział CMG, że sukces jest wynikiem naukowej, skutecznej i precyzyjnej kontroli makroekonomicznej chińskiego rządu oraz przyspieszeniu rozwoju nowych jakościowych sił wytwórczych w celu dostosowania się do nowej sytuacji.

Dane dowodzą także, że chińską gospodarkę charakteryzuje duża skala i wysoka jakość. Dzięki strategii napędzania rozwoju poprzez innowacje możliwa jest realizacja innowacyjnych osiągnięć. W 2023 r. liczba wniosków patentowych przedsiębiorstw osiągnęła 158 000, co oznacza wzrost o 65,1% w porównaniu z 2018 r.

Ekologiczna transformacja gospodarki również przyspiesza. W ciągu ostatnich pięciu lat szybko rozwinął się nowy przemysł energetyczny. Na rok 2023 produkcja pojazdów nowej energii osiągnęła 9,5 mln sztuk, co oznacza wzrost o 6,9 razy w porównaniu do 2018 r. Przez 9 lat z rzędu Chiny zajmowały pierwsze miejsce na świecie w produkcji tego typu pojazdów.

Badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego pokazują, że wzrost gospodarczy Chin wpływa także na inne kraje. Przy 1% chińskim wzroście gospodarczym wzrasta o 0,3% gospodarki innych krajów. W ostatnim czasie coraz więcej międzynarodowych korporacji, w tym francuska firma farmaceutyczna Sanofi i niemiecki producent samochodów BMW, zwiększa swoje inwestycje w Chinach, potwierdzając zaufanie różnych krajów do chińskiej gospodarki.