Wielki Mur Chiński to rozległy wał wzniesiony w starożytnych Chinach, jeden z największych przedsięwzięć budowlanych, jakie kiedykolwiek podjęto. Wielki Mur w rzeczywistości składa się z wielu murów – wiele z nich równoległych do siebie – zbudowanych przez około dwa tysiąclecia w północnych Chinach i południowej Mongolii. Najbardziej rozległa i najlepiej zachowana wersja muru pochodzi z dynastii Ming (1368-1644) i biegnie przez około 5500 mil (8850 km) ze wschodu na zachód od góry Hu w pobliżu Dandong, w południowo-wschodniej prowincji Liaoning, do przełęczy Jiayu na zachód od Jiuquan , północno-zachodnia prowincja Gansu. Ściana ta często wytycza grzbiety wzgórz i gór, wijąc się przez chińskie tereny wiejskie, a około jednej czwartej jej długości składa się wyłącznie z naturalnych barier, takich jak rzeki i grzbiety górskie. Prawie cała reszta (około 70 procent całkowitej długości) to faktycznie zbudowana ściana, a małe pozostałe odcinki stanowią rowy lub fosy. Chociaż długie odcinki muru są teraz w ruinie lub całkowicie zniknęły, nadal jest to jedna z bardziej niezwykłych budowli na Ziemi. Wielki Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.
Duża część systemu fortyfikacji pochodzi z VII-IV wieku p.n.e. W III wieku p.n.e. Shihuangdi (Qin Shihuang), pierwszy cesarz zjednoczonych Chin (pod rządami dynastii Qin), połączył kilka istniejących murów obronnych w jeden system. Tradycyjnie za wschodni koniec muru uważano przełęcz Shanhai (Shanhaiguan) we wschodniej prowincji Hebei wzdłuż wybrzeża Bo Hai (Zatoki Chihli), a długość muru — bez jego odgałęzień i innych odcinków wtórnych — uważano za rozciągać się na około 4160 mil (6700 km). Jednak sponsorowane przez rząd śledztwa, które rozpoczęły się w latach 90., ujawniły odcinki murów w Liaoning, a nadzór lotniczy i satelitarny ostatecznie dowiódł, że mur ten rozciągał się nieprzerwanie przez większą część prowincji. Większą całkowitą długość muru Ming ogłoszono w 2009 roku.
Wielki Mur rozwinął się z odmiennych fortyfikacji granicznych i zamków poszczególnych chińskich królestw. Przez kilka stuleci królestwa te prawdopodobnie tak samo troszczyły się o ochronę przed bliskimi sąsiadami, jak o groźbę najazdów lub najazdów barbarzyńców.
Wielki Mur od dawna jest częścią chińskiej mitologii i popularnej symboliki, aw XX wieku stał się symbolem narodowym. Nad wschodnią bramą (Dongmen) na przełęczy Shanhai znajduje się napis przypisywany średniowiecznemu historykowi Xiao Xian, który tłumaczy się jako „Pierwsza przełęcz pod niebem”, nawiązując do tradycyjnego podziału między chińską cywilizacją a ziemiami barbarzyńskimi na północy.