Kambodża chce zwiększyć liczbę turystów międzynarodowych, zwłaszcza chińskich, ponieważ ich obecność jest kluczowa dla ożywienia branży turystycznej po pandemii.

Tang Sochetkresna, dyrektor Departamentu Turystyki Prowincji Preah Sihanouk, ma nadzieję, że więcej turystów zagranicznych odwiedzi przybrzeżną prowincję Preah Sihanouk, która jest jednym z najważniejszych kierunków turystycznych w królestwie.

„Chciałbym zaapelować do rządów Chin, a także krajów Europy i ASEAN, aby zachęciły linie lotnicze do wznowienia bezpośrednich lotów do Kambodży po ich zawieszeniu w czasach pandemii” – powiedział.

Preah Sihanouk ma dobrą infrastrukturę, potencjalne zasoby naturalne, międzynarodowy port morski i drogę ekspresową łączącą ze stolicą Phnom Penh.

„Co ważniejsze, mamy piękne zatoki i wyspy oferujące standardowe usługi turystyczne dla turystów międzynarodowych” – powiedział.

W sobotę Kambodża rozpoczęła swój tradycyjny czterodniowy Nowy Rok, a Preah Sihanouk zorganizowała szereg uroczystych wydarzeń, takich jak festiwal Songkran, koncert, wystawa branżowa i tańce w pobliżu pagód, zatok i innych atrakcji turystycznych kurorty.

„W czasie świąt noworocznych przygotowaliśmy się również na powitanie międzynarodowych turystów, witając ich tradycyjnymi tańcami Trot Dance i Chhay Yam, na międzynarodowym lotnisku w Sihanouk” – powiedział.

Premier Kambodży Hun Manet powiedział w zeszłym miesiącu, że w 2023 r. do kraju odnotowano 5,45 mln przyjazdów turystów z zagranicy, co generuje dochód brutto w wysokości 3,08 mld dolarów amerykańskich.

„Mamy nadzieję, że do 2025 r. liczba turystów zagranicznych przybywających do Kambodży przekroczy poziom sprzed pandemii” – powiedział.

Według Ministerstwa Turystyki królestwo zarejestrowało w 2019 roku 6,6 miliona turystów zagranicznych, co zapewniło mu przychody w wysokości 4,92 miliarda dolarów.

Turystyka jest jednym z czterech filarów wspierających gospodarkę Kambodży.

Królestwo słynie z Parku Archeologicznego Angkor w północno-zachodniej prowincji Siem Reap. Poza tym ma dziewiczą linię brzegową o długości 450 km rozciągającą się przez cztery południowo-zachodnie prowincje Preah Sihanouk, Kampot, Kep i Koh Kong.

źródło: Silk Road Poland – Portal informacji gospodarczych