Setki dygnitarzy zebrały się w Nowym Jorku, na „Preludium do Gali Księżycowego Nowego Roku”, wydarzeniu zorganizowanym przez Chińską Grupę Mediów (CMG) i wspieranym przez Stałe Przedstawicielstwo Chin przy ONZ i Konsulat Generalny Chin w Nowym Jorku.

Wydarzenie odbyło się w piątkowy wieczór, 26 stycznia, w Cipriani, historycznym, charakterystycznym dla Nowego Jorku miejscu. Wśród gości znaleźli się dyplomaci z wielu krajów, w tym z Polski, wyżsi urzędnicy ONZ, liderzy biznesu, a także artyści. Rok 2024 to Księżycowy Rok Smoka i rozpocznie się on 10 lutego.

Księżycowy Nowy Rok, obchodzony w różnej formie przez jedną piątą ludności świata, jest najważniejszym tradycyjnym świętem narodu chińskiego. Obchody tego święta od ponad 40 lat uświetnia telewizyjna Gala Święta Wiosny, której oglądanie stało się dla Chińczyków noworoczną tradycją – powiedział w przemówieniu wideo Shen Haixiong, prezes i redaktor naczelny CMG. W tegorocznej transmisji „będziemy promować połączenie pomysłów, sztuki i technologii, łącząc wybitną tradycyjną kulturę chińską z nowoczesną cywilizacją, tworząc kulturalną ucztę przepełnioną ciepłem i radością” – dodał prezes CMG.

Zhang Jun, stały przedstawiciel Chin przy ONZ, przypomniał, że ONZ nadało  Księżycowemu Nowemu Rokowi status „ruchomego” święta Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Podczas „Preludium do Gali Księżycowego Nowego Roku” można było podziwiać na żywo występy muzyczne artystów, śpiew, taniec i pokaz mody łączący chińską tradycję z nowoczesnym designem, a wszystko po to, aby wnieść większą nadzieję i energię w rozpoczynający się wkrótce Księżycowy Nowy Rok.

źródło: polish.cri.cn