W czasie wywiadu udzielonego ostatnio CMG, były prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział, że dążył do tego, żeby Polska była atrakcyjnym partnerem Chin.

Komorowski przypomniał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały Chińską Republikę Ludową. Wzajemne relacje zawsze rozwijały się z korzyścią dla obu krajów. Były prezydent podkreślił, że imponuje mu skala i tempo zmian w Chinach, a  na relacje polsko-chińskie powinniśmy patrzeć ponad uwarunkowaniami politycznymi.

Komorowski dążył do tego, żeby Polska była atrakcyjnym partnerem Chin i przypomniał, że dzięki położeniu geograficznemu Polska może być bramą do Unii Europejskiej dla chińskich przedsiębiorstw. Wyraził nadzieję, że uda się przyspieszyć proces budowania dobrych relacji gospodarczych polsko-chińskich.

Jednocześnie Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na potrzebę poprawienia bilansu handlowego między Polską a Chinami, „Polacy i Chińczycy muszą się razem trudzić nad tym jak to zrobić, żeby ten bilans nie był tak dramatycznie nierówny”.

źródło: polish.cri.cn