Ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, Xie Feng, 11 grudnia podczas dorocznej kolacji Amerykańsko-Chińskiej Rady Biznesu (US-China Business Council) w Waszyngtonie ostrzegł, że próby „odcięcia Chin” pod pozorem „eliminowania ryzyka” są realnym zagrożeniem dla globalnej produkcji i łańcuchów dostaw.

Xie Feng podkreślił, że Chiny pozostają zdecydowane na pogłębianie reform i otwieranie się na świat na wysokim poziomie. Zapewnił, że Pekin dąży do trwałego rozwoju stosunków chińsko-amerykańskich i jest gotów wspierać przedsiębiorstwa ze wszystkich krajów, w tym z USA, oferując im możliwość korzystania z chińskiego rynku.

Po III Plenum Komitetu Centralnego KPCh XX kadencji Chiny wprowadziły szereg przełomowych reform, obejmujących:

  • pełne otwarcie sektora produkcyjnego,
  • wprowadzenie zarządzania na podstawie tzw. negatywnej listy dla transgranicznego handlu usługami w całym kraju,
  • możliwość zakładania szpitali w pełni należących do zagranicznych inwestorów w dziewięciu lokalizacjach, w tym w Pekinie.

Ponadto, globalne firmy finansowe, takie jak JPMorgan Chase, uzyskały zgodę na prowadzenie działalności maklerskiej w Chinach, a sektory takie jak telekomunikacja, Internet, edukacja, kultura i opieka zdrowotna zostały otwarte na zagraniczne inwestycje. Te działania uwolniły znaczne korzyści rynkowe.

Ambasador zwrócił uwagę, że wprowadzanie ceł ogranicza dostęp do rynków, prowadząc do utraty szans rozwojowych. Jego zdaniem tylko współpraca między Chinami a USA może zapewnić obu krajom oraz światu większe bezpieczeństwo i dobrobyt.

Amerykańsko-Chińska Rada Biznesu, założona w 1973 roku, jest pozarządową organizacją handlową, która powstała przed nawiązaniem oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Jej działalność odgrywa istotną rolę w promowaniu współpracy gospodarczej między tymi krajami.